Yeni CHP evlâtlarını yiyor...

A+A-
Esfender KORKMAZ

CHP, seçim sürecinde iyi performans göstermiyor gerekçesiyle, seçime otuz sekiz gün kala, Sarıyer, Ümraniye ve Maltepe ilçe başkanlarını görevden aldı. Gerçek gerekçeyi  ise herkes biliyor: Mevcut yönetim seçim sonrasında,partiyi elde tutmak istiyor.
Mamafih, Sarıyer  İlçe Başkanı Sürmeli, CHP’yi yönetenlerin 12 Haziran yerine 13 Haziran hesabı yaptıklarını açıkladı.
Bu operasyonun tek sorumlusu var: Genel Başkan Kılıçdaroğlu... Kılıçdaroğlu  “Yeni CHP” derken hızını alamayıp kendi atadığı örgütü de değiştiriyor. Mamafih   İstanbul İl Başkanlığı görevine getirilen Nebil İlseven de seçimlere 3 ay kala görevinden istifa etti.


43 il başkanı istifa etti
Kılıçdaroğlunu, 81 il başkanı ortak bildiri ile destekledi. Bunlardan 43 il başkanı milletvekili adayı olmak için istifa etti. İstifa edenlerden üçü kendi bilek gücüyle ön seçimi kazandı. Yalnızca birisi Malatya’dan listeye konuldu.  İstanbul’dan istifa eden ilçe başkanlarından hiç birisi listeye giremedi. 
Genel başkan olması için 64 milletvekili imza verdi... İmza verenlerden yalnızca 8-10 kişi listelere konuldu.


Örgüte heyecan getirilmeli
İstanbul’da ön sıralarda yer alan bir milletvekili adayı, bir ilçede konuşma yapıyor: “Ben yeni CHP’liyim... Eskisi beni ilgilendirmez... CHP’ye yeni girdim”  diyor.
Yeni CHP diye örgütü dışarıda tutarsanız, bütün sorun örgütte anlamı çıkar. Oysa CHP örgütü, partiyi barajın altından alıp son belediye başkanlığı seçimlerinde yüzde 28’lere taşıyan örgüttür.
Örgütü daha aktif hale getirmek,örgüte heyecan getirmek için yenileme yapılabilir. Ancak, ben halka dayanıyorum, diye örgütü tamamıyla dışlamak, ters teper. Ayrıca Yeni CHP  modasında eskiyi suçlamak başarı getirmez. CHP’ye oy verenleri, yüzde 28’i,  biz yanlış oy mu verdik diye rencide eder. Partinin geçmişini ve geçmiş yöneticileri ve milletvekillerini suçlayanların  şu ata sözünü  iyi yorumlaması gerekir: “Kök üstünde bitmeyen ot tez solar.”


Parti ideolojisi değişiyor mu?
Yeni CHP, acaba aynı zamanda parti ideolojisinin değişmesi anlamını mı ifade ediyor? 
Modern Cumhuriyet, bu gün ulaştığı düzeye, tekke ve zaviyelerin kaldırılması gibi ilerici adımlar sayesinde ulaştı.Ne var ki  eski DP  Ankara il  Başkanı, şimdi CHP parti meclisi üyesi Bülent Kuşoğlu, “Tekke ve zaviyelerin kapatılması toplumu yozlaştırdı. Yeniden açılmalı” diyor.
Genel Merkez, DP eski il Bülent Kuşoğlu’nu Ankara Birinci Bölge 5 sıraya, CHP eski il başkanı Levent Gök’ü 6. sıraya koydu.
CHP yönetimi örgütü dışladığı gibi, beşi DYP eski il başkanı olmak üzere DYP’den, ANAP’tan ve MHP’den 25 kişiyi listelere aldı.
Mersin adayları listesi parti meclisinden,ikinci sırada Ali Rıza Öztürk, 4. sırada Vahap Seçer olarak geçti. YSK’ya verilen listede, ikisi yer değiştirdi.Nedenini soran birine Kılıçdaroğlu’nun  “ben yaptım” dediği ifade ediliyor.
Kemal Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıklarken sık sık “Dersim dosyaları açılacak” diyor.Dersim olayları TBMM arşivinde zaten var. İsteyen de bakıyor. İyi niyetle de olsa Dersim’i yeniden gündeme getirmek, çeşitli yeni sosyal sorunlara  yol açacaktır.


Siyasi felsefe ve dini saikler
DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan Dersim dosyası için  ” Siz Dersim dosyasıyla Atatürk’ü yargılayacaksınız” diyor.
Siz Dersim dosyası derseniz, başkası bunu soykırım olarak tanımlayabilir.
Örneğin, 27 Nisan 2010’da, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şikayette  suç olarak: “Bir plan dahilinde siyasi, felsefi veya dini saiklerle bir toplumsal grubun tamamen veya kısmen yok edilmesi amacıyla 7 kadın ve çocuğun öldürülmesi” iddia edilmiştir. Aynı dilekçede  suçun hukuki tanımı ise “İnsanlığa karşı suç oluşturan eylemler bulunmak” şeklinde ifade edilmiştir.
Türkiye’nin geleceği diyorsak, önce seçime giren siyasi partilerin, Cumhuriyet değerlerini, birlik ve dirliğimizi,millî değerlerimizi o hesabının üstünde tutmaları gerekir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları