Yıldız Savaşları: 'Yeni Bir Umut'

İsrafil K.KUMBASAR

Uzun zaman önce, uzak, çok çok uzak bir galakside...
‘Gücün karanlık tarafı’ ile giriştiği uzun ve çetin mücadeleler sonucu galaktik bir cumhuriyet kurmayı başaran yüce başkan, aniden sonsuzluğa uçup gitmişti.
Cumhuriyet, büyük bir kargaşa yaşıyordu.
Gücün karanlık tarafını temsil eden Sith Lordları, uzun bir aradan sonra yeniden harekete geçmiş, galaksiyi ‘içeriden’ ele geçirebilmek için komplolara başlamışlardı.

***

Galakside barış ve düzeni sağlamakla görevli olan ‘jedi savaşçıları’, Cumhuriyet senatosuna başkan seçiminde aralarında anlaşmazlığa düşmüşlerdi.
Bundan faydalanan Palpatine isimli bir bilge, oldukça gergin geçen atmosferde aradan sıyrılarak başkanlık koltuğuna oturmayı başardı.
Oldukça mütevazı ve dürüst bir görüntü ortaya koyan şansölye Palpatine, dizginleri ele alabilmek için hissettirmeden çok ince bir stratejiyi uygulamaya koyuldu.

***

Şansölye, önce senatoda ‘kendisine rakip olabilecek’ herkesi birer birer safdışı bıraktı, ardından ‘galaksinin güvenliğini’ gerekçe göstererek, kendisine sadık şekilde hizmet edecek bir ‘klonlar ordusu’ kurulması talimatını verdi.
Klonlar, ‘droidler’, ‘androidler’ ve ‘cyborglar’ ile takviye edildi.
‘Sınırsız’ bir yetki elde eden Şansölye, çok geçmeden ‘İmparator Palpatine’, umut vaat eden Anakin Skywalker da onun çırağı ‘Darth Vader’ olmuştu.

***

Cumhuriyet, her geçen gün biraz daha ‘karanlığın gölgesi’ altına giriyordu, ama ‘jedilerin’ bir çoğu, olup bitenlerin bir türlü farkına varamıyorlardı.
Karanlık tarafın kuvvet kazanması, ‘jedilerin’ öngörülerini ciddi anlamda kısıtlıyordu.
Karanlık taraf, birçok şeyi gölgeliyordu.
İmparator, kendisine karşı çıkanları, ‘Sith Lordlarına hizmet etmek’ ile suçluyordu.
Oysa ki, yıllardır ‘jedilerin’ dikkatinden kaçmayı başaran Sith Lordu aslında yüce şansölye Palpatine’in ta kendisiydi.

***

İmparator, nihayet yönetimde söz sahibi olmaya devam eden ‘jedilerin’ tamamını galaksiden silecek olan Emir 66’yı gizlice yürürlüğe koymuştu.
Kodlanmış emir ile Cumhuriyet’e karşı ‘hain’ ilan edilen ‘jediler’, klonlar tarafından teker teker avlanıyorlardı.
Direnenler, ya ‘sindirme’ ve ‘yıldırma’ taktikleri ile ‘ikna’ ediliyor, ya ‘iftira kampanyaları’ ile itibarsızlaştırılıyor, ya da ‘ışın kılıçları’ ile bertaraf ediliyordu.
‘Jediler’, hakikat ile yüzleşmeye başladıklarında, artık oldukça geçti.

***

Gün gelmiş hemen hemen bütün ‘jediler’artık İmparator ve Darth Vader’in durdurulamayacağına ve ‘asla yenilmeyeceğine’ inanmaya başlamışlardı.
Bu, ‘nihai bozgunun’ başlangıcıydı.
Bir zamanlar hiçbir şeyden korkmayan, ölümü dahi ‘yeni bir başlangıç’ kabul eden ‘jediler’, gün gelmiş ‘kendi ağızlarından’ çıkan sözden dahi ürker olmuşlardı.
Kimileri ‘yılgınlığa’ kapılıp kenara çekildi, kimileri ‘başka galaksilerde’ gelecek aramaya başladı, kimileri ise kurtuluşu ‘klonlar ordusuna’ katılmakta buldu.

***

Her şeye, ama her şeye rağmen gücün ‘aydınlık’ tarafında kalmakta direnen ‘jediler’, İmparator ve kelle avcıları ile birkaç kez ölümüne bir düelloya tutuştular.
Fakat İmparatoru alt etmek çok zordu.
Sith hizmetkarları ile ‘direkt yüzleşmenin’ kesinlikle başarı getirmeyeceğini anlayan ‘jediler’, sabırla zamanın geçmesini ve ‘doğru’ bir anda, ‘yeni bir umudun’ ortaya çıkarak, karanlık tarafın egemenliğinin sonunu getirmesini beklediler.
Günler uzadı, sanki yüzyıl oldu.

***

Uzun zaman önce, uzak, çok çok uzak bir galakside...
Cumhuriyetin yörüngesinde kor gibi parlayan bir ay, ‘yeni bir şafağın’ müjdecisi olarak ‘jedilere’ göz kırpmaya başlıyor.
Gücün aydınlık tarafına yol alan ‘Transition’ gemisinin kaptanı, karanlığın gölgesindeki ‘Statusquo’ yıldızına karşı yeni bir harekata girişiyor.
Ve ‘jediler’, ışın kılıçlarını son bir kez daha kuşanıyor.
Yıldız savaşları, yeniden başlıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş