Yoksa yanlış yolda koşan bizler miyiz?

İsrafil K.KUMBASAR

Kimi zaman yazılanların ‘insaf’ boyutunu aştığına dair sitemlere maruz kalıyoruz. Haksızlık ettiğimiz, meydanın o kadar da boş olmadığı yolunda yakınmalar alıyoruz. Biz de biliyoruz meydanın dolu olduğunu.
Ancak ‘sindirilen’, ‘susturulan’, ‘üç maymunu’ oynamak zorunda bırakılanların sayısı, avazı çıkanlardan daha az.
Meydandaki ‘paranın’, ‘makamın’, ‘iktidar olmanın’ gücüyle caka satanlara bakınca, niye suçlandığımızı anlayamıyoruz.
Deniliyor ki; “Orta Doğu Sultanı ve avanesinin icraatları sadece AKP karşıtlarını değil, can-ı gönülden bu partiye destek vermiş vicdan ehlini de tedirgin ediyor.”
Duy da inanma. Nasıl bir tedirginlik şekliyse kimsenin ağzını açtığı, “Yeter artık” dediği falan yok.
‘Elleri’ ile düzeltemiyorlar anladık. Ama ‘dilleri’, ‘kalemleri’ de işe yaramıyor.
‘Açlık korkusu’ ile çocukları katletmenin vahşetine dikkat çekenler, nedense ‘kendi somunları’uğruna nasıl zulme rıza gösterdiklerini unutuyorlar.
Eleştiriler de işte bu noktada yoğunlaşıyor.
Efendim yapılan yanlışlara karşı herkesin dili döndüğünce itiraz ettiği, bizim bunları görmezden geldiğimiz vurgulanıyor.
“Görmezden gelme” ifadesi külliyen yanlış. Söylemek istediğimiz, bir ‘yılgınlığın’ bütün topluma hakim kılındığıdır.

***

Yılmayıp da sesini yükseltenlerin söyledikleri ise ancak ‘kendi yakın çevrelerinde’ yankı bulabiliyor.
Bir anlamda kendileri söyleyip, ‘kendileri’ dinliyorlar. Belki de bu yüzden muhatapları müdahale etmeyip, “Bırakınız konuşsunlar” tavrı takınıyor.
Daha da ilerisi bunun bir ‘gaz alma’ formülü olduğuna inanıyor da olabilirler.
Siz hiç devr-i AKP’yi tanımlamak için söylenmiş “kasa, masa, nisa” cümlesine bir ulusal gazetede yahut televizyonda rastgeldiniz mi?
Gelemezsiniz. O ibretlik tanımlama ancak internet sitelerinde birkaç yüz kişinin ulaşabileceği mecralarda kendine yer bulabilir.
- “Size beddua ediyorum. Allah belanızı versin. İki yakanız bir araya gelmesin. Haram servetlerinizi huzur içinde yiyemeyin emi. Müslümanların yüzünü kara çıkarttınız. Başınız beladan kurtulmasın” satırlarına yer veren gazetenin tirajı kaçtır size göre?
İktidar sahiplerinin ‘mücahitlik’dönemlerini de (!) çok iyi bildiğini ifade eden o yazarın ulaşabildiği insan sayısı nicedir, bileniniz var mı?
Hadi biraz daha fazla satan bir gazetenin kalem erbabından söz edelim. O da ‘yolsuzluğu’, ‘hırsızlığı’ ima ediyor ama belli ki bir takım korkuları var.
Üstü kapalı geçiştiriyor vaziyeti:
- “Her iktidar döneminde milletin malı çalınır. Bu sol olur, liberal olur, muhafazakar olur. Ama çalınan milletin malıdır.”

***

Tespiti gördünüz mü? Kim bilir nasıl kafa patlatmıştır bu ifadeleri kullanmak için.
Zavallı adam. Çay ocağında oturmuş, namaz vaktini bekleyen ihtiyarın söyledikleriyle aynı noktaya geliyor farkında değil.
Hani o ihtiyarlar durumu gördükleri halde, “Evladım çalmayan mı var” vecizesine yapışıyor ya, bu da onların mürekkep yalamışı.
Sahi ‘mürekkep’ ile ‘merkep’ arasında bir bağlantı var mıdır?
Hırsıza “Hırsız” demekten aciz adama, “Mürekkebe bandırılmış merkep” desek suç işlemiş olur muyuz?
Bir başkası da hayli yumuşatılmış, neredeyse satır aralarına “Affet sultanım” yakarışları zerk edilmiş cümleler ile “Sultan’ın artık Orta Doğu’da itibar kaybına uğradığından” dem vuruyor. Mısır’da, Cezayir’de, Libya’da hazretin yüzünü görenlerin televizyonu kapattığını ima ediyor.
Daha bir yığın ‘incir çekirdeğini doldurmayan’ sözüm ona eleştirilere rastlıyoruz sağda solda.
Sırf ‘kendilerini temize çıkarma’, yarınlar için ön alma ve “Ben bunlara da diklenmiştim” diyebilmenin yolunu yapma çabaları.

***

Mücahitlikten müteahhitliğe terfi edenlerin, ‘kasa’, ‘masa’ ve ‘nisa’(kadın) düşkünlükleri deşifre olanların kurduğu psikolojik baskı, vicdan sahiplerini bile ‘kekeme’, ‘ama’ ve ‘sağır’ hale getirmiştir.
Bir takım o cılız seslere,şimdilik ortada ‘seçim’ olmadığı için ilişmiyorlar.
Yoksa ‘doğmamış çocuğun’ hakkını savunmaya yeltenenlerin, ‘kendi menfaatlerine’ halel geleceğini anladıklarında ne yapacakları tecrübelerden sabittir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş