Yukarısı Sam Amca aşağısı Arap Dayı...

A+A-
Haydar ÇAKMAK

AKP iktidarının cemaat ve tarikat destekli iç ve dış politika uygulamaları dökülmeye devam etmektedir. Bu gün yerimizin darlığından dolayı iç politikaya değinmeyeceğiz. Özellikle son birkaç haftadır Türkiye’yi de yakından ilgilendiren iki güncel olay üzerinde durmaya çalışacağız
Birisi Arap ülkelerinde meydana gelen devrimler. Diğeri ise El-Kaide lideri bin Ladin’in öldürülmesi olayı. Erdoğan ve ekibi Arap ülkeleriyle çok yakın ilişkiler kurdu. İyi de etti; daha önce Erbakan ve Özal da denediler ama AKP iktidarı kadar başarılı olamadılar.
Tayyip Erdoğan hem Arap liderlerle dostluk kurdu hem de İsrail karşıtı ve Filistin yanlısı tutumuyla Arap halkları nezdinde sempati topladı. Ancak Türkiye’de bir ayrıntı bilinçli ya da bilinçsiz olarak dikkatten kaçırıldı. Erdoğan’ın Arap ülkelerinde reklamını yapan radyo, tv ve gazetelerin büyük bir çoğunluğu ABD ve diğer ülkelerin denetiminde olan ve uzaydan yayın yapan kuruluşlardır. 
Tayyip Erdoğan’ın dostluk kurduğu liderler bir bir gidiyor. Libya olayları patlak vermeden birkaç ay önce Erdoğan Kaddafi’nin elinden insan hakları ödülü almıştır. Orada ailece boy göstermişler ve dostluklar kurmuşlardır. Olaylardan sonra hızlı bir dönüş yapamadığı için bir müddet Kaddafi yanlısı davranarak halk temsilcileri ile aralarını bulmaya çalışmış ama hem Amerikalı dostları hem de Libya halkı rahatsız olmuştur. Peşinden de Büyükelçiliği kapatıp Kaddafi’ye açık bir şekilde cephe alarak  iktidarı bırakmasını istemiştir. Tunus’ta, Mısır’da ve Yemen’de Elçiliklerimiz kapatılmamıştır. Ama Libya’da ikili oynuyor gerekçesiyle hem baş kaldıran kesim hem de Kaddafi yönetimi kızmış ve tehditler nedeniyle de Büyükelçilik kapatılmıştır. Yakın aile dostu Suriye lideri Beşar Esad olayında tavrı ne olacak merakla bekliyoruz.
Bin Ladin’in öldürülmesi olayında eğer öldürüldüğü doğruysa tabii, AKP iktidarıyla dincilerin tavrı gerçekten ibret vericidir. Ladin’in öldürülmesi kötü oldu deseler Amerikalı Sam amcaları kızacak, iyi oldu deseler Arap dayılarına ayıp olacak. 
Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi daha çok dindar Araplar ve İslami örgütler nezdindedir. Bu kesimde bin Ladin’i sevmektedir. Dolaysıyla yanlış hesap Bağdat’tan döner misali sayın Başbakan ve onu destekleyen İslami basın denizin bittiğini görmüştür. Bu nedenle Ladin’in öldürülmesi olayını  geçiştirmeye çalışmaktadırlar.  Daha önce de belirttiğimiz gibi Arap ülkeleriyle yakın ilişki kurmak, onlarla ekonomik ve politik konularda işbirliği yapmak tamamen normal ve iyi bir davranıştır. Ancak Başbakan’ın kurduğu ilişki devletten devlete ve kurumsal değil. Kendi kişiliği ve İslamiyet üzerine kurulan bir ilişkidir. Âmiyane tabirle Ahbap Çavuş ilişkisidir. Soğuk Savaş dönemi lider tipi rolü oynamak 21. yüzyılın demokrasi ve yönetim anlayışına uymaz.
Sayın başbakan’ın Orta Doğu ülkelerinde bu kadar sevilmesinin ve sözlerinin etkili olmasının nedeni kendi yeteneğinden gelmemektedir. Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı olmasındandır. Birçok Müslüman ülke başbakanı İsrail karşıtı demeçler verip tavır almaktadır. Ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının tavrı kadar yankı yapmamaktadır. Türkiye’nin bu itibarını Atatürk’ten bu tarafa yönetime gelen Türkler itina ile yaratmışlardır. Tayyip Erdoğan’ın sekiz yılda kendi yarattığı itibar değildir. Gerek Osmanlı, gerekse Cumhuriyet döneminde sağlanan bu itibarı hiçbir başbakanın fütursuzca kullanma hakkı yoktur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları