Yükselen bayrak bir daha iner mi?

İsrafil K.KUMBASAR

Türk tarihinin utanç sayfalarında yer alacak ‘kara’ bir döneme daha tanıklık ediyoruz. ‘Barış’, ‘dostluk’, ‘kardeşlik’ adına Ermenistan ile ‘protokol’ imzalayan ‘ABD/AB/İsrail’ güdümündeki işbirlikçi teslimiyet iktidarı, “Bir millet iki devlet”  prensibine gönül veren Azerbaycan Türklüğü’nü oldukça derinden yaraladı.
Bursa’da Azerbaycan bayraklarının çöpe atılmasını bahane eden Azerbaycan yönetimi, Bakü’de şehitler anısına dikilen anıttaki Türkiye bayraklarını indirdi.
‘Bağımsız’ bir devlet olarak, uğradığınız ‘ihanet’ karşısında, onurunuzu kurtarmak için haklı olarak, Türkiye’deki işbirlikçi yönetime karşı ‘her türlü yaptırımı’ uygulamaya geçirebilirsiniz, ‘diplomatik’ ilişkileri kesebilirsiniz, ‘ticari’ faaliyetleri askıya alabilirsiniz, ‘şirketleri’ incelemeye tabi tutabilirsiniz, ‘petrol’akışını durdurabilirsiniz, ‘doğalgaz’ fiyatlarına zam yapabilirsiniz, ‘boru hatları’ için alternatif rota arayışına girebilirsiniz.
Hiç kimsenin itirazı olmaz, olamaz.
Ama, ‘Türklüğün’ sembolü olan bir bayrağa el uzatmanın maksadı ne ola ki?
Bu çirkin hareket en çok kimi, ya da kimleri sevindirir?

* * *

Türkiye’nin başındaki yönetimin ‘Amerikan emperyalizminin’ güdümündeki işbirlikçi politikalarını gerekçe yapan Azerbaycan’ın başındaki yönetim, her defasında ‘Rus emperyalizmine’ teslim olmayı ‘şantaj aracı’ olarak kullanmaya çalışıyor.
Çarlık döneminden beri ‘Akdeniz’e inme’ hayali doğrultusunda izlediği yayılmacı politikalar ile Türkiye’yi Amerikan emperyalizmine iten ülke, ne yazık ki Rusya’dır.
Peki ya Azerbaycan’ı yeniden ‘Rus emperyalizmine’ yönelten sebep nedir?
1918 yılında kurulan Azerbaycan
Türk Cumhuriyeti’ni işgal ederek, tam
70 yıl boyunca ‘esaret altında’ tutan ülke hangi ülkedir?
Azerbaycan’ın ‘yetişmiş’ aydınlarını, her defasında halkı isyana teşvik ediyorlar bahanesiyle ‘kurşuna dizen’ ülke hangi ülkedir?
Azerbaycan’ın ortasında ‘Karabağ’ adı altında bir özerk bölge oluşturup, ‘tarihi düşmanlığın’ temellerini atan ülke hangi ülkedir?
Ermenilere ‘silah’ ve ‘cephane’ yardımı yapıp Karabağ’a saldırtan, Azerbaycan topraklarını ‘işgal ettiren’ ülke hangi ülkedir?
Bulduğu ilk fırsatta Bakü’ye girip, işgale karşı çıkan Azerbaycan halkını ‘tankların altında ezmeye kalkışan’ülke hangi ülkedir?
Rusya değil midir?

* * *


Bayrak, bir milletin onurudur, namusudur, şerefidir, haysiyetidir.
Bursa’da ‘Azerbaycan bayrağını’ buruşturup çöplüğe atan işbirlikçi zihniyet ile Bakü’de şehitlikten ‘Türkiye bayrağını’ indiren çirkin zihniyetin temelde birbirinden herhangi bir farkı yoktur.
Amerika’nın ve Rusya’nın güdümünde Azerbaycan ve Türkiye arasına ‘aşılmaz sınırlar’ inşa etmeye çalışanlar, asla başarılı olamayacaktır.
Bayraklara uzanan çirkin eller, bir gün mutlaka ama mutlaka kırılacaktır.
Türkiye’deki işbirlikçi yönetim, eninde sonunda gidecektir.
Azerbaycan’daki yönetim de sonsuza kadar kalıcı değildir.
Kalıcı olan, Türkiye Türklüğü ile Azerbaycan Türklüğü arasındaki kardeşliktir.
İçimizdeki ‘Amerikan’ işbirlikçileri, içimizdeki ‘Rus’ işbirlikçileri, içimizdeki Ermeniler ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, Türkiye’de Azerbaycan, Azerbaycan’da Türkiye bayrağı semalarda yan yana ‘ilelebet’ dalgalanmaya devam edecektir.
Ne diyordu büyük Türk mücadele adamı Mehmet Emin Resulzade:
- “Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş