20 Eylül 2021 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 27°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

'Zeytin Dalı Harekatı' başladı, TSK Afrin'e girdi!

Türk savaş uçakları Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktalarını vururken ÖSO'nun bölgeye operasyon başlattığı duyuruldu.

Haber Giriş: 20 Ocak 2018 Cumartesi - 17:15
Son Güncelleme: 21 Ocak 2018 Pazar - 09:00
Takip Et
'Zeytin Dalı Harekatı' başladı, TSK Afrin'e girdi!
+
Aa
-

Genelkurmay Başkanlığından, Afrin operasyonunun, "Zeytin Dalı Harekatı" adıyla, bugün saat 17.00'den itibaren başladığı bildirildi.

TSK açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır." denildi.

"113 HEDEFTEN 108'İ VURULDU"

TSK, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi.

İdlib'deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Türk savaş uçakları, Afrin'in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 2 saat önce yaptığı açıklamada, "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek." demişti.

ÖSO KARADAN GİRDİ

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin bir kısmı, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı.

ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.

TSK: SADECE TERÖRİSTLER HEDEF ALINMAKTA

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden Afrin operasyonuna ilişkin açıklama yapıldı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır." ifadesinin kullanıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. 

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

"OPERASYON KARARGAHTAN YÖNETİLİYOR"

Orgeneral Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

"PYD SİVİLLERİ KALKAN OLARAK KULLANIYOR"

TSK'dan yapılan bir başka açıklamada, PYD'li teröristlerin sivilleri kalkan olarak kullandığı ifade edildi.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

Operasyonun başlamasıyla birlikte Rusya Dışişleri'nden "Endişe duyuyor ve Türkiye'yi itidale çağırıyoruz" açıklaması yapıldı.

Rus senatör Klintseviç ise, Rusya’nın Suriye’yle diplomatik işbirliği yapacağını ve Birleşmiş Milletler’de (BM) Türkiye’nin Afrin’de başlattığı operasyonu sonlandırmasını talep edeceğini belirtti.

RUS ASKERLERİ FARKLI BİR BÖLGEYE ÇEKİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Suriye’deki komuta merkezinin Türkiye’nin harekât başlattığı Afrin’de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak için o bölgeden farklı bir bölgeye çektiğini bildirdi.

BİR AÇIKLAMA DA İRAN'DAN

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabir Ensari, Afrin operasyonu konusunda basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullandı:

"Herhangi bir kara harekatı kongreyi olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Suriye'deki ateşkesin garantör ülkelerinin (Rusya, Türkiye ve İran) böyle bir şeyin olmaması için harekete geçeceklerini umarız."

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA GELDİ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Afrin'deki 'Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Zeytin Dalı Harekatı, uluslarası hukuk, BMGK terörle mücadeleye yönelik 1624(2005), 2170(2014) ve 2178(2014) kararları ile Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmış, meşru ve uluslararası hukuka uygun bir harekattır." dedi. 

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: "OPERASYONDAN ESAD'A HABER VERİLDİ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında Suriye rejiminin yazılı olarak Zeytin Dalı operasyonu konusunda bilgilendirildiğini açıkladı.

"6 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ'NDE"

Afrin'e yönelik Zeyti Dalı operasyonun başlaması ile birlikte, Rusya, İran, Çin, İngiltere, Fransa ve ABD Büyükelçileri bilgilendirilmek üzere Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İlerleyen saatlerde İngiltere, Fransa ve Çin Büyükelçileri de Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek operasyon hakkında bilgi verildi.

SURİYE'DEN İLK TEPKİ

Suriye’den Afrin operasyonu ile ilgili bir son dakika açıklaması yapıldı. Reuters’ın geçtiği habere göre, Suriyeli yetkililer, operasyon hakkında Türkiye tarafından bilgilendirildiklerini yalanladı.

Açıklamada, “Türkiye’nin Suriye topraklarındaki bu saldırgan tavrını kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

BİNALİ YILDIRIM KARARGAHTA

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi almak üzere Genelkurmay Başkanlığı Karargahına gitti. 

Yıldırım, Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinin yapıldığı harekat merkezinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarından operasyona ilişkin bilgi alıyor.

a61c9254f3ed7da782c67c7030af0c16.jpg

ORG. AKAR: "GAZİ VE YARALILARIMIZ VAR"

Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hulisi Akar, Genelkurmay Harekat Merkezi’nde Afrin’deki ‘Zeytin Dalı’  Harekatına ilişkin açıklamada bulundu.

Akar şu ifadeleri kullandı:  “TSK, hudutlarımızda ve bölgede istikrarı sağlamak maksadıyla Afrin belgesinde PKK, KCK, PYD, DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek dost ve kardeş bölge halkının bunların baskı ve zulmünden kurtulmasını sağlamak üzere ‘Zeytin Dalı’ harekatını icra etmeye başlıyoruz.Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin kararları, Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele konusundaki aldığı terörle mücadeleye yönelik özel kararlar ve BM Sözleşmesi’nin 51. maddesindeki yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde fakat Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olacak şekilde bu faaliyet icra edilecektir.

"ŞU ANDA BİLE BAZI YARALILARIMIZ, GAZİLERİMİZ VAR"

Harekâtın planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç gereç vesaire hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için de her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir. Şu anda bile bazı yaralılarımız, gazilerimiz var. Onlara da saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyor acil şifalar diliyorum. Bu görevden de alınızın akıyla çıkacağınıza inancım, inancımız tamdır. Yolunuz, bahtınız açık olsun.”

 

 

 

 

 

Etiketler

 

 

Kayıp olarak aranan kişinin cesedi bulundu
Kayıp olarak aranan kişinin cesedi bulundu
Kayıp olarak aranan kişinin cesedi bulundu
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bahreynli mevkidaşı ile görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bahreynli mevkidaşı ile görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bahreynli mevkidaşı ile görüştü
Meteoroloji kar yağışı için tarih verdi
Meteoroloji kar yağışı için tarih verdi
Meteoroloji kar yağışı için tarih verdi
Hediye paketini açtılar canlarından oldular
Hediye paketini açtılar canlarından oldular
Hediye paketini açtılar canlarından oldular
Kazakistan'da silahlı saldırı. 5 ölü
Kazakistan'da silahlı saldırı. 5 ölü
Kazakistan'da silahlı saldırı. 5 ölü
Fitch'den 2021 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin açıklama
Fitch'den 2021 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin açıklama
Fitch'den 2021 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin açıklama
Erdoğan BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü
Erdoğan BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü
Erdoğan BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü