100. Yıl da PKK ablukasında

A+A-
Behiç KILIÇ

Üniversitelerdeki PKK faaliyetlerine ilişkin bilgi akışı devam ediyor. Konuyla igili duyarlı yayınlar yapan  “Haber Dokuz”  haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak’ın yazıları olayın boyutlarını gösteriyor. Gazeteci Çolak’ın Van 100. Yıl Üniversitesi ile ilgili tespitleri şöyle...
“Bu üniversitedeki bölücü faaliyetleri araştırdığımızda, karşımıza legal görünümlü bir öğrenci derneği çıkmıştır. ’Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği’(YÖDER) olarak geçen bu derneğin faaliyetlerine baktığımızda adeta PKK’nın gençlik örgütlenmesi şeklinde hareket ettiklerini görmekteyiz.
YÖDER mensupları, Van 100. Yıl Üniversitesi’ndeki Merkez Kafeterya’yı kendilerine mesken edinmiş ve adeta toplantı merkezi haline getirmişlerdir. Herhangi bir politik veya siyasi gruba mensup olmayan öğrenciler bu kafeteryaya girememektedirler..
Üniversitenin en merkezi noktasında bu şekilde yapılanan bölücü terör örgütü yandaşları, öğrenci yurtlarını da kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar.
YÖDER aynı zamanda üniversite dışında da bölücü terör örgütünün gençlik yapılanması olarak çalışmaktadır. Anadolu Ajansı’nın yaptığı haberlerden de, bu durum açık bir şekilde görülebilmektedir:
HABER 1
Muş’ta PKK militanları tarafından kandırılarak örgüte katılmak üzere Van’a getirilen lise öğrencisi ailesinin takibi sonucu yakalandı.
Terörle Mücadele ekiplerinin de takip ettiği olayda, Muş’tan gelen 5 kişilik aile, K.T.’nin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği’nde (YÖDER) olduğu bilgisine ulaştı. Emniyet Müdürlüğü’ne ulaşan haber üzerine YÖDER’e operasyon düzenleyen ekipler, lise öğrencisi ile kendisine yardım ettiği iddia edilen M.A.K. ve R.D.’yi yakaladı.
HABER 2
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER) binasında yapılan aramalarda, çok sayıda, terör örgütü PKK’ya ait doküman bulundu. Hatırlanacağı üzere Eğitim-Sen Van Şubesi’ne yaklaşık bir yıl önce terörle mücadele ekipleri tarafından baskın düzenlenmiş ve 18 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı sürecinden sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından ’Silahlı terör örgütü PKK/KONGRA-GEL üyesi olmak’suçundan tutuklanan 17 kişinin üniversite öğrencisi ve aynı zamanda YÖDER üyesi olmaları oldukça ilgi çekicidir!
YÖDER, farklı meziyetlere de sahiptir. İşte bunlardan bazıları:
OLAY 1
Eski Milli Eğitim Bakanı şu anda AKP Van Milletvekili görevini sürdüren Hüseyin Çelik, bakanlığı döneminde 100. Yıl Üniversitesi’nde protestolarla karşılanmıştı. Bu protestolarda da YÖDER yine başroldeydi. Açılışta, İstiklal Marşı okunurken de aynı öğrencilerin protestosu devam etti. Marş okunduğu esnada bir grup öğrenci de zafer işareti yaparak yuh çekti.
Bölücü terör örgütünün Van’daki gençlik yapılanması olarak faaliyetlerini yürüten YÖDER’i destekleyen birçok sivil toplum örgütünün olması, olayın ciddiyetini bir kat daha arttırmaktadır. Yaptığımız ufak bir araştırma sonucu, GÖÇ-DER, TUYAD-DER, DTP, SKSM, Eğitim Sen, SES, BES, Tüm Bel-Sen, Yapı-Yol Sen, Haber-Sen, Tarım-Orkam-Sen, Dives, Mala Denbêja, YDGM, Van KURDİ DER, İHD, EMEP GYK, Van-Evrensel, DİHA gibi yapılanmaların YÖDER’i doğrudan doğruya desteklediğini görebilmekteyiz.”
PKK’nın postu serdiği üniversiteler bu kadar değil!

Yazarın Diğer Yazıları