11 bin 500 yıllık tapınak 'FETÖ' gerekçesiyle 15 aydır kapalı

11 bin 500 yıllık tapınak 'FETÖ' gerekçesiyle 15 aydır kapalı
Dünyanın ilk tapınak merkezi olan 11 bin 500 yıllık Göbeklitepe, "Kazı ekip başkanı ve yüklenici firma 'FETÖ'cü" gerekçesiyle 15 aydır ziyarete kapalı.

Şanlıurfa'nın merkezine 22 kilometre uzaklıktaki Örencik Köyü yakınlarında yer alan, arkeologların insanlık tarihinin doğuşu olarak adlandırdığı, 11 bin 500 yıllık ibadet merkezi olan Göbeklitepe, 2016 Nisan ayından beri üst kapama çalışmalarından dolayı ziyarete kapalı.

Dihaber'in haberine göre, ihaleye göre çalışmaların 2016 Aralık'ta bitirilip tarihi mekanın ziyarete açılması gerekiyordu.

Ancak aradan geçen 7 aya rağmen Göbeklitepe hala kapalı.

Yetkililer gecikmenin sebebi olarak Urfa Müze Müdürü ve Eski Kazı Başkanı Müslüm Ercan'ın 'FETÖ' soruşturması nedeniyle görevden alınması ve üst kapama çalışması ihalesini alan firma sahibinin 'Gülen Cemaati' davası kapsamında tutuklanmasını gösteriyor.

Bölgedeki seyahat acenteleri de Göbeklitepe'nin kapalı olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlere olumsuz cevap verilmesinden rahatsız.

‘GÖBEKLİTEPE'Yİ TURİSTLERE GÖSTEREMİYORUZ'

Urfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı Rahime Yaşar, son 3 yılda bölgede gelişen çatışma ortamı ve sınırda yaşanan gelişmelerin turizmi ciddi boyutlarda etkilediğini söyledi.

2017 yılının başında hareketliliğin biraz da olsa arttığını söyleyen Yaşar, Urfa'nın en önemli değeri Göbeklitepe'yi turistlere gösteremediklerini belirtti.

Üst kapama çalışmalarının 7 ay önce bitmesi gerektiğini, yetkililerin ertelemeli olarak Mayıs ayında açılacağını söylediğini belirten Yaşar, o sözün de gerçekleşmediğini, şimdi de 15 Temmuz tarihinin verildiğini kaydetti.

Yaşar, tarihi mekanın en geç Ağustos sonuna kadar açılarak sezona yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Göbeklitepe'nin Urfa ve bölge için çok önemli bir değer olduğunu söyleyen Yaşar, bu önemde bir değerin en kısa zamanda ziyarete açılmasını istedi.

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş