11. Kalkınma Planı Meclis’ten geçti

11. Kalkınma Planı Meclis’ten geçti
2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Öte yandan TBMM, 1 Ekim Salı gününe kadar tatile girdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı üzerinde gruplar adına yapılan konuşmaların ardından önergelere geçildi. Planda değişiklik içeren 15 önerge verildi. Önergelerden, AKP ve MHP’nin, “İklim değişikliği etkileri dikkate alınarak buharlaşma kaynaklı su kayıplarının önlenmesi amacıyla yeraltı su
havzaları ve barajlarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır. İklim değişikliği ile bağlantılı olarak istilacı türler ve tarımsal patojenlerle mücadeleye yönelik eylem planları hazırlanacaktır. İklim değişikliğine uyum sağlamak üzere tarımda ürün desen değişimi senaryoları oluşturulacaktır.” ifadelerinin plana dahil edilmesine ilişkin ortak önergesi kabul edildi.

Planda, 2023 yılında 12 bin 484 dolar kişi başına düşen milli gelir hedefleniyor.

Ekonomik büyümenin yüzde 4.3 olması hedefleniyor.

Plan dönemi sonunda imalat sanayi ihracatını 158,8 milyar dolardan 210 milyar dolara çıkarma hedefi öngörülüyor.

Savunma sanayi ihracatı 10 milyar dolara çıkartma hedefleniyor.

Bulama alanlarının miktarı 750 bin hektar artırma hedefleniyor.

Dönem sonunda 65 milyon turist ve 75 milyar dolar gelir bekleniyor.

Ayrıca AKP’nin, “Gümrük Müşavirleri Odası kurulacaktır.” ibaresinin plandan çıkarılması ve 2023 için kadın istihdam oranının yüzde 34 olarak değiştirilmesiyle ilgili iki ayrı önergesi de kabul edildi. Diğer 12 önerge kabul edilmedi. Genel Kurulda 13 saat süren görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamada, 11. Kalkınma Planı kabul edildi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.