13 yıldır firari Uzan'a beraat kararı

13 yıldır firari Uzan'a beraat kararı
İmar Bankası ve Adabank’ı zarar uğrattığı gerekçesi ile hakkında davalar açılan ve yaklaşık 13 yıldır firari olan iş adamı Hakan Uzan’ın eşi Özlem Uzan, “zimmet” suçundan yargılandığı davadan beraat etti.

İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Özlem Uzan ve avukatları katıldı. Özlem Uzan hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatini istedi.

BANKAYI ZARARA UĞRATTI İDDİASI

Mahkeme heyeti, geri ödeme gücü bulunmayan Atasu Emlak A.Ş.’ye hiç teminat alınmaksızın kullandırılan 5 adet teminat mektubundan 650 bin Euro tutarlı 3 adedinin nakde çevrilerek Adabank’ın zarara uğratılması iddiasıyla sanık Özlem Uzan hakkında dava açıldığını hatırlattı.

İsnat edilen zimmet suçunun sanık Özlem Uzan tarafından işlendiğinin her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı deliller ile ispat edilemediği gerekçesi ile beraatine karar veren mahkeme heyeti, yurtdışına çıkış yasağının ve tedbirin de kaldırılmasına hükmetti.

TÜRKİYE’YE DÖNÜP HAKİM KARŞISINA ÇIKMIŞTI

Firari işadamı Hakan Uzan’ın eşi Özlem Uzan hakkında yetkilisi olduğu Atasu Emlak ve Ticaret Anonim Şirketi’nin geri ödeme gücü olmadığı halde Adabank’a verdiği 1 milyon 50 bin Euro tutarındaki teminat mektuplarından 650 bin Euro’yu nakde çevirerek zimmet suçunu işlediği gerekçesi ile dava açılmıştı. Eşi Hakan Uzan gibi kırmızı bültenle aranırken geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye dönen Özlem Uzan İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmıştı. Hakan Uzan’ın, Paris’te yaşadığını ve burada birkaç tane adresi olduğunu söyleyen Özlem Uzan, boşanma davası açacağını da ifadesinde belirtmişti.

'BÜTÜN KARARLARI HAKAN UZAN VERİRDİ'

Özlem Uzan ifadesinde, Atasu Emlak ve Ticaret A.Ş.’de, müşterek imza yetkilisi olduğunu belirtmiş “Bu 2003 yılının Mayıs ayına kadar devam etti. 2003 yılının Mayıs ayından sonra tek imza yetkilisi Hakan Uzan’dı. Ancak 2003 Mayıs ayından önce de şirketi fiilen yöneten yine Hakan Uzan’dı. Şirketle ilgili bütün kararları Hakan Uzan, verirdi. Şirket işleriyle ilgilenmezdim. Şirkette belki küçük bir payım olmuş olabilir. Şirkette bir karar alınacağı zaman buna katılmazdım” demişti.

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş