14 bin FETÖ'cü Almanya'da!

14 bin FETÖ'cü Almanya'da!
Alman basını, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaklaşık 14 bin FETÖ'cünün ülkelerinde bulunduğunu yazdı.

Darbe girişiminden sorumlu olduğu şüphesiyle Türkiye'de aranan pek çok  FETÖ'cünün Almanya'ya kaçtığı, kendi üyeleri tarafından Alman medyasına verilen demeçlerde teyit ediliyor.

Kırmızı listede arananlar arasındaki FETÖ'nün üst düzey kadrosunda  olduğu iddia edilen isimlerden Abdullah Aymaz ve Mehmet Ali Şengül gibi isimlerin  Almanya'da bulunduğu biliniyor.

Alman basınında, darbe girişimi sonrasında Almanya'ya kaçan yaklaşık 14 bin örgüt üyesinin, ülkedeki FETÖ yapılanması tarafından korunduğu haberleri  yer alıyor. Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, darbe girişiminden sonra  bu yılın haziran ayına kadar diplomatik pasaport taşıyan 296 ve hizmet pasaportu  bulunan 881 kişi Federal Göç ve Mülteci Dairesine iltica talebinde bulundu.

Bunların yarısına iltica hakkı tanınması, FETÖ'nün Almanya'yı yeni  merkez olarak kabul ettiğini ortaya koyuyor.

FETÖ FİRARİLERİNE MÜLTECİ DERNEĞİNDEN YARDIM

Almanya'daki FETÖ'cü kuruluşlar, Türkiye'den kaçan eski savcı,  öğretmen, iş adamı ve diğer memurların bulunduğu binlerce yandaşını mültecilere  yardım için kurulan, örgüte yakın ''Sığınmacılar İçin Yardım Aksiyonu (Aktion für  Flüchtlingshilfe)" adlı Alman derneğine yönlendirerek buralarda kendilerine dil  kursları, iş ve barınma konularında yardım edilmesini sağlıyor.

Eyalet yönetimleri ve federal hükümetin, FETÖ mensuplarına adeta  "kucak açması" ve ülkedeki örgütlenmesinde her türlü kolaylığı sağlaması da  yapının Almanya'yı önemli merkezlerinden biri olarak seçmesinin gerekçeleri  arasında yer alıyor.

Öte yandan, darbe girişimini Ankara'daki Akıncı 4. Ana Jet Üs  Komutanlığından yönettiği tespit edilen sivil imamlardan eski Sakarya  Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Adil Öksüz'ün Almanya'da kaldığı  yönünde güçlü iddialar bulunuyor.

AA muhabirlerinin, gelen ihbar mektubunun ardından Öksüz'ün bir dönem  Berlin'de kaldığını tespit etmesi ve Alman medyasının da durumu kaynaklarına  teyit ettirmesi Öksüz'ün Almanya'da bulunduğu iddialarını güçlendiriyor.

DEŞİFRE OLMAMAK İÇİN OKUL VE İŞ YERLERİNİN İSMİ DEĞİŞTİRİLİYOR

Almanya'da FETÖ'ye ait 150'den fazla etüt merkezinin yarısı ve 25  okuldan 3'ünün öğrenci bulamaması nedeniyle kapandığı biliniyor.

Frankfurt yakınlarında bulunan Oberursel şehrindeki "Urselbach  Gymnasium" adlı lise de sponsorların desteğini çekmesi ve öğrenci sayısındaki  azalma dolayısıyla kapanarak 4 ay önce iflas başvurusunda bulundu.

FETÖ, deşifre olmamak adına uyguladığı yeni taktikle okul ve iş yerlerinin adını değiştiriyor.

Örneğin Köln'de adı "Diyalog Lisesi" olan FETÖ okulu, papaz olan Alman  bilim adamının ismi verilerek "Ferdinand Franz Wallraf Gymnasiums" adını aldı.

Berlin'in Spandau ilçesinde adı daha önce "Tüdesb" olan lisenin ismi,  bölgenin adı olan "Wilhelmstadt" ile değiştirildi.

FETÖ'nün okullardan daha çok kreş açmaya yöneldiği ve her geçen gün  Almanya çapındaki kreş sayısını artırdığı gözleniyor.

Ancak darbe girişiminin ardından birçok ailenin çocuklarını okullardan  alması nedeniyle zor durumda kalan FETÖ okullarının da son dönemde Türkiye'den  kaçanların çocuklarının yerleştirilmesiyle yeniden yeterli sayıda öğrenciye  kavuştuğu belirtiliyor.

Almanya'nın 19 farklı kentinde kurulu iş adamları derneklerinin bağlı  bulunduğu "Girişimciler Derneği Federal Birliği (Bundesverband der  Unternehmervereinigung-BUV)" faaliyetlerine ara vermese de kendine üye  derneklerin internet sitelerini özellikle darbe girişimi sonrasında  güncellememeleri dikkati çekiyor.

İş adamlarından bazılarının kendilerini kamufle etmek için iş  yerlerinin isimlerini değiştirdikleri belirtiliyor.

FETÖ MEDYASI

FETÖ'nün, Alman kamuoyunda pozitif imaj oluşturması ve Alman  medyasında olumsuz haberlerin çıkmaması için de milyonlarca avroyu halkla  ilişkiler şirketlerine aktardığı biliniyor.

FETÖ'ye ait Almanya'daki gazete ve televizyonlar kapatılsa da bazı  FETÖ üyeleri aldıkları talimatla farklı isim ve yerlerde haber siteleri kuruyor.

Haber siteleri incelendiğinde bazılarının künyelerini gizleyerek  sitelerin kime ait olduğunun bilinmemesini amaçladığı görülüyor. Almanya'da FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen "Deutsch Türkisches  Journal (dtj-online)" kısa bir süre güncellenmese de yayın hayatına devam ediyor.

FETÖ'nün tüm Almanya'daki medya yapılanmasının çatısı "World Medya"  şirketinin lağvedilmeden önce genel müdürlüğünü yapan FETÖ'nün Avrupa imamı  Abdullah Aymaz'ın Frankfurt'ta yaşadığı biliniyor.

FETÖ'ye ait, internet üzerinden yayın yapan MCEU televizyonu da  yayınlarını devam ettiriyor.

ÖRGÜTÜN "ALMANYA SÖZCÜSÜ" KARAKOYUN

Alman medyası Diyalog ve Eğitim Vakfı Başkanı Ercan Karakoyun'un,  Alman medyasında boy göstererek imaj çalışmalarında bulunduğu görülüyor.

Alman basınında, Karakoyun'un görüşleri, örgütün Almanya'daki sözcüsü  sıfatıyla paylaşılıyor.

Karakoyun'un 2 Haziran 2016'da Federal Meclisin 1915 olaylarına  ilişkin Ermeni iddialarını kabul eden kararının ardından Yeşiller Partisi Eş  Başkanı Cem Özdemir'i ziyaret etmesi ve bunu sosyal medyada paylaşması dikkati  çekmişti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.