26 yıl önce kaderine terk edilmişti: Mansur Yavaş, Atatürk’ün mirasına sahip çıkıyor

26 yıl önce kaderine terk edilmişti: Mansur Yavaş, Atatürk’ün mirasına sahip çıkıyor
Atatürk’ün talimatıyla Ankara’nın su ihtiyacının karşılanması için yapılan Çubuk 1 Barajı ve çevresindeki Atatürk Evi’nin yeniden düzenlenmesi için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla başlayan düzenleme salgın sonrası hız kazanacak. Başkan Yavaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız' dedi.

Sözcü gazetresinden Zekeriye Albayrak'ın haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Atatürk’ün talimatıyla yapılan ve ömrünü tamamlayıp devre dışı kaldıktan sonra belediyeye devredilen Çubuk 1 Barajı ve Atatürk Evi’nin yeniden düzenlenmesi için çalışma başlattı. Belediyeye devri sonrası atıl durumda kalan alanın düzenlenmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde devam edileceği belirtilirken, Başkan Yavaş, “‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız' şeklinde konuştu.

Ulu Önder Atatürk'ün talimatıyla yapılan ve 1936 yılında Atatürk'ün hizmete açtığı Çubuk 1 Barajı, 1994 yılında ekonomik ömrünü tamamlayıp devre dışı kaldı. Su tutmayan ve DSİ tarafından belediyeye devredilen baraj ve mesire alanı ile Atatürk Evi, 25 yıl atıl kaldı, çürüdü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, barajın halini görünce 29 Temmuz'da çalışma başlattı. Salgından sonra çalışma hızlı biçimde devam edecek.

Baraj, mesire yeri ve rekreasyon alanına dönüştürülecek. Mobilyaların toz tuttuğu Atatürk Evi de müze yapılacak. Yavaş ‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız' dedi.

Gökçek döneminde baraj bakımsız kalmış, gazino da yıkılmıştı. Eski Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise, 2018 yılında bölgede rekreasyon çalışması yaptırmış ancak bu çalışma sonuca ulaşmamıştı.

Çubuk 1 Barajı, Atatürk'ün talimatıyla Ankara'da içme-kullanma- sanayi suyu temini ve taşkın kontrolü amacıyla, Çubuk Çayı üzerinde 1927 yılında etütleri yapılıp, DSİ tarafından tasarlanarak 1930'da yapımına başlanmıştı.

Cumhuriyet döneminin ilk betonarme barajı olan Çubuk Barajı 1936'da bitti ve 3 Kasım 1936'da Atatürk tarafından törenle açıldı. Barajda yer alan plakada “Bu Çubuk Bendi Türk Ulusunun İlk Cumhur Reisi Kemal Atatürk Devrinde Devlet Merkezi Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştu.

Atatürk, vefatından kısa süre önce 7 Mayıs 1938'de de baraj alanında incelemede bulunmuş ve şimdi müze yapılması öngörülen dönemin müdür evinde dinlenmişti.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58