28 Şubat ve 'kahraman!!' gazeteciler

A+A-
Behiç KILIÇ

Bir zahmet, 28 Şubat dönemi (13 yıl önceki) gazetelerine, fırsat bulursanız göz atın!..
Bugün anlı şanlı “demokrat!!” köşe yazarlarını, üzerlerinde erat elbisesi ile, dönemin generali Erol Özkasnak’ın emir komutasında, onun peşine düşmüş garnizon garnizon dolaşıp askeri haber yaparken görürsünüz...
Tekrarlayalım: Bugün “28 Şubat” a sövüp sayan, darbeye karşı mücadele ettiğini söyleyen demokratlar, askere şirin görünmek için, üzerlerine erat elbisesi (üniforma) giyip “habercilik!!” yapıyorlardı...
Darbenin generali Erol Özkasnak, bunlara asker elbisesi giydirp poz verdirerek, ahaliye “Bakın matbuat 28 Şubat’ın destekçisi işte” mesajını dayatıyordu!..
Bu Erol Özkasnak “eratı!!” bugün, hem iktidarın yandaş medyasında hem de patronlar kulübünün matbuatında, pek bir demokratlar olarak malı götürmektedirler!..
Ve zaten dahası...
Bunların o zamanki patronları...
Devrin medya kralları, 28 Şubat darbesini organize eden, askerin işbirlikçisi iki malum tipti!..
Biri, darbeden sonra banka hortumculuğundan ortaya düştü, öbürü de, vergi kaçakçılığı ile damgalı, paçayı kurtarmaya çalışıyor şimdi!..
Tam bağımlı ABD cuntasının yaptığı “28 Şubat” darbesi üzerinden 13 yıl geçti. Yıldönümünde, üzerine çok söylenecek söz olan bu “darbe”nin ardından en çok, o dönemin yalakalarının söyledikleri dikkatimi çekiyor...
Sorarsanız, 28 Şubat’a bu iktidar karşı...
Hani “darbelere” de karşı olan iktidar, yapılamayan darbenin failleri peşinde koşarken, bakıyorum yapılan darbenin yıldızlarından hiç söz etmiyorlar!.. Acaba Çevik Bir’in, Erol Özkasnak’ın, vs.. “dokunulmazlığı” nereden geliyor?!!
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural İktidara şöyle sesleniyor, “28 Şubat hâlâ sürüyor. Sen zaten 28 Şubat ürünüsün... 28 Şubat olunca bunlar değil mi kendi siyasi partilerini bırakıp kaçanlar? Biz eskisi gibi düşünmüyoruz zinhar, diyenler bunlar değil mi? 28 Şubat zaten Türkiye’de böyle bir siyasal zihniyetin gerçekleşmesini istiyordu.”
Siyasetten gene “matbuata” dönelim.
“28 Şubat’ta kovuldum, aç ve açıkta kaldım” diyen bu “yıldız” gazeteciler de...
 “Demokrat olduğum için andıçlandım” diyenler de doğru söylemiyorlar!!..
Nasıl aç ve açıkta kalmışlar?..
“Kendini PKK’ya kullandırma!!” diyen askere, “Beni siz kullanın paşam” diyen bunlar...
PKK ile yakın temasları olduğu için “andıç” takibine alınanlar bunlar!..
28 Şubat generallerinin önünde el pençe olan, askeri davetlere katılmak için yarışan, davet torpili yaptıran bunlar... Akşam yazarı Oray Eğin, 1 Mart tarihli gazetedeki yazısında, “iki tipi” anlatıyor... Bu demokratlar, işte o “demokratlardır”, gelen ağam giden paşam demokratları!..
İşin ilginç tarafı, bu iktidar, anılan “karakter” yapısından “yandaş çıkarmakta” bir sakınca görmemektedir. Kaliteden memnundur ve onlar tarafından “eteklenmekten” mutludur!..
Hadi biraz kendimle övüneyim izninizle!.. 28 Şubat kime çaktı, bana!..
Çevik Bir, Erol Özkasnak kimi mahkemeye verdi, beni!..
Hem de, ayağımın altına ikbal halısı sürecek kadar yakın olduğum bir kadroydu bunlar...
Ama yaptıkları ayarsızlıklara ortak olmayı yediremedim.
O zaman beni kim infaz etti?..
İşte bugün “demokrat” kesilen asker yalakası medya patronlarının tosunları...

Yazarın Diğer Yazıları