3G aldatmacası

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Şu an Rusya’nın Çuvaşistan Özerk Cumhuriyetine bağlı bir köydeyim. Şehirden yaklaşık 100 kilometre uzakta, en yakın ilçeden ise 65 km. uzaklıktayım.
Dizüstü bilgisayarıma taktığım 3G USB modem ile rahatlıkla internete bağlandım. Beeline isimli GSM operatöründen 30 GB paketi 580 ruble yani yaklaşık 32 lira ödeyerek aldım. Üstelik en pahalı 3G internet paketi. 20 GB’lik paketi 15 TL karşılığında ruble vererek de alabilirdim. Ancak film izleyebilirim düşüncesiyle 600 rublelik 30 GB satın aldım.
Hızdan köy halkı şikayetçi. GSM operatörlerine daha fazla yatırım yapmadıkları için kızıyorlar. Çünkü 600 ruble yani 18 dolar ödeyerek verdikleri 3G internet hızı 4-5 megabit sınırında. Üstü çok zor.
İlker Yıldız internet ve web uzmanı. Şu anda Kastamonu’nun Çatalzeytin İlçesine bağlı Yunuslar köyünde. Bir aylık tatil için doğduğu köye gitme kararında en çok GSM operatörlerinin  3G internet reklamları etkili olmuş.
Hele Sertap Erener’in tünelde bile telefonunu billur gibi sesiyle kullanması ve dört çeker pazarlamaları İlker Yıldız’ı adeta büyülemiş.
Avea kullanıcısı olan İlker Yıldız ne olur ne olmaz diyerek yanına bir de 79 TL ödeyerek Turkcell’den 10 GB kapasiteli internet paketi de almış.
Sonuç tabii ki hüsran!
Avea ilçe merkezine 20 km. uzaklıktaki köyde ses iletişimine bile kapalı. Tünellerde bile çeken Turkcell’in varlığı ile yokluğu belli değil. Sinyal bulmak için köşe bucak dolaşması gerekiyor.
İnternete gelince yapılan testlerde en hızlı internete sahip Turkcell’de EDGE hızı dahi yok denilecek kadar az. 100 KB. bile yok! Yani google’u açmak için 4 dakika, arama yapmak için 3 dakika çıkan sonucu açmak için ise 7 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu şartlar altında ilker Yıldız’ın 10 GB interneti bitirebilmesi için 10 yıl lazım(!)
Nerede kaldı reklamlar? Nerede kaldı iddialı sözler?
Türkiye’deki GSM operatörleri, yoksa, tüketicileri reklamlarla aldatıyorlar mı?
Her fırsatta Turkcell’den üstün olduğunu sadece reklamlarla anlatmaya çalışan Avea sinyali nerede? Nerede kapsama alanı?
Turkcell’in tünellerde bile çeken dört çekeri nerede?
Dünya ülkelerinin 3 katı pahalı satılan mobil internet nerede?
İlker Yıldız’ın imdadına ADSL yetişti. Komşudaki ADSL, en azından işlerini takip etmesine yardımcı oldu. Türk Telekom’u, köylere kadar ADSL altyapısını götürdüğü için takdir etmek lazım.
Peki mobil internette sorun nedir?
Sorun Yahudi hesabıdır.
Yahudi ölürken oğullarını yanı başına çağırmış ve şu tavsiyede bulunmuş; “Size 100 altın miras bırakıyorum. Bu paranın 90 altını ile reklam, kalan 10 altın ile de sermaye yapın!”
İşte bizim GSM operatörlerinin hesabı da Yahudi’nin hesabı.
Reklam çok, yatırım yok.
Var olan yatırım ise büyük şehirler ve turistik bölgeler.
Sonra çık televizyonlara “En iyi ses bizde, en hızlı internet bizde” diye bağır.
Hani bir ara bir söz vardı; “anlat anlat heyecanlı oluyor” !
Ben de Kastamonu’nun köylüleri adına buradan Turkcell ve Avea’ya,  “anlat anlat heyecanlı oluyor” diyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları