450 bin TERCİH kaşesine ne oldu?

450 bin TERCİH kaşesine ne oldu?

...DMO geçen yıl YSK için ihale açarak 450 bin TERCİH yazılı kaşe alacağını duyurmuştu. ... Pazar günü bu ihaledeki TERCİH kaşeleri kullanıldı. Ama bazı sandıklarda TERCİH yerine EVET kaşesi kullanılınca, YSK gün içinde karar alıp "Evet mührü kullanılabilir" dedi.

İyi de o zaman Mayıs 2016 ihalesindeki 450 bin TERCİH kaşesinin akıbeti ne oldu?

Üretilecek TERCİH mühürlerinin 10'ar binlik paketler halinde nereye, nasıl dağıtılacağına kadar ayrıntı veren bir şartname varken, bu kadar TERCİH mührü neye yetmedi de pazar günü eski EVET mühürleri kullanıldı?..

Çiğdem Toker Cumhuriyet

***

Namus borcu

-----

.... Mühürsüz zarfların hesabını sonuna kadar sormak namus borcu haline geldi. Mühürsüz zarf ve içinde şaibeli oy ile "millî iradeyi sakatlama" kurnazlığını kimse yok sayamaz.  Ortada hesap var: 650 bin oyun yer değiştirmesiyle "Hayır" kazanır.

Mühürsüz zarflara atılan oy pusulasını yurt dışında iptal edip geçersiz sayan YSK, aynı mühürsüz zarfları yurt içinde geçerli saydı, sayamaz. Bu ağır şaibe yüküyle bu at, saray bahçesinde çatlar kalır...

Necati Doğru Sözcü

***

Çanlar AKP için çalıyor

-------

Tablo şudur:

Başbakan, balkon konuşmasını, "Hayır" oyu çıkan Ankara'da yaptı. Konuşma yaptığı AKP Genel Merkezi'nin bulunduğu Çankaya ilçesinde yüzde 80 "Hayır" çıktı.

Anlamı şudur:

Cumhuriyet'in başkenti bu sisteme "Hayır" demiştir.

Cumhurbaşkanı evet için teşekkür konuşmasını "Hayır" oyu çıkan İstanbul'da yaptı. Konuşmayı yaptığı Huber Köşkü'nün bulunduğu Sarıyer ilçesinde yüzde 60 "Hayır" oyu çıktı.

Evinin bulunduğu Üsküdar ilçesinde de "Hayır" oyu çıktı.

Şükür namazını kıldığı Eyüp ilçesinde "Hayır" çıktı.

Anlamı şudur:

Osmanlı'nın payitahtı da bu sisteme hayır demiştir.

Cumhurbaşkanı evet oyu çıktıktan sonra rahmetli Necmettin Erbakan'ın kabrini ziyaret etti. Erbakan'ın partisi "Hayır" oyu verdi.

Cumhurbaşkanı rahmetli Adnan Menderes'in mezarını ziyaret etti. Adnan Menderes ve Celal Bayar'ın yakınları "Hayır" oyu verdi.

Anlamı şudur: AKP'nin geleneğini sürdürdüğü iki eski partinin kurucuları bu sisteme hayır demiştir.

AKP, 2000'li yılların başında "Milli Görüş" gömleğini çıkarıp demokrasi, dürüstlük ve özellikle adalet vaat ederek önce Cumhuriyet ve Osmanlı'nın başkentlerinin gönlünü fethederek yükselmeye başlamıştı. Şimdi o iki şehrin kalbini kırarak inişe geçiyor. AKP'nin değerlendirmesi gereken gerçek budur...

Ertuğrul Özkök Hürriyet

***

Böyle ikiyüzlülük görülmedi

--------

 (...) ekranda söyledikleriyle, dost sohbetinde söyledikleri birbirini tutmuyor..

(...) Mesela..

Referandum yüzde 51.4'e 48.6'yla bitti ya..

Ekranda: Gayet normal.. İngiltere'de AB üyeliğinden ayrılma referandumu da 52'ye 48 bitmişti.. Dünyada yeni dönem böyle.. 1987'deki referandumda yasaklar 75 bin oy farkla kalkmıştı.. Evetler yüzde 50.1, hayır oyları yüzde 49.8 idi.. Referandum zaten bu demek; yüzde 50 artı 1 oy yeter..

Sohbette: Türkiye bu oy oranıyla yapılacak rejim değişikliğini taşıyamaz.. Keşke evet veya hayır anlamlı bir oranda olsaydı.. Bu sonuç tartışmayı bitirmeyecek..

***

Üç büyük kent hayır dedi ya..

Ekranda: İzmir zaten hep muhalifti.. İstanbul ve Ankara'ya bakarsak hayır kadar evet oyu var.. İstanbul'da hayır oylarının oranı yüzde 51.3 ama evetler yüzde 48.6.. İstanbul'a hayırcı demek doğru değil.. Keza Ankara da öyle..

Sohbette: Üç büyük kentte hayır oyu çıkması iktidarı zorlayacak.. MHP'yi de yanına alan iktidar 23 yıl sonra İstanbul ve Ankara'yı kaybetti.. Üzerinde düşünülmesi gereken bir durum..

***

Ülkenin kıyıları ve Trakya hayır oyu verdi ya..

Ekranda: O bölgeler zaten hep muhalifti.. Hiçbir zaman iktidarın yanında olmadı.. Çok normal..

Sohbette: Hayırcı illerin kıyı şeridinden Anadolu'nun içlerine doğru çoğalması açık ve net sinyal.. Memnuniyetsizliğin ifadesi.. Türkiye'nin yeni siyasi haritası ilk seçime damgasını vuracaktır..

Mehmet Tezkan Milliyet

***

YSK önünde izdiham

***

Dün ilçe seçim kurulları ve YSK'nın önünde yüzlerce vatandaş ellerinde "mühürsüz oyların mühürlü sayılmasına itiraz" dilekçeleriyle uzun kuyruklar oluşturdu.

(...)

Milli iradeyi temsil eden seçmenin yarısının itiraz ettiği "yasaya aykırı bir YSK kararı" ve diğer itirazlar dikkate alınmalı ve hepsi açıklığa kavuştuktan sonra referandum bitmiş sayılmalıdır.

Güngör Mengi Vatan

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş