46 milyar TL borç yeniden yapılandırıldı

46 milyar TL borç yeniden yapılandırıldı
Maliye Bakanı Naci Ağbal “Şu ana kadar yaklaşık 5,3 milyon başvuru aldık ve yeniden yapılandırdığımız tutar da 46 milyar liraya çıktı. Bu bir rekor” dedi.

MaLİYE Bakanı Naci Ağbal, “FETÖ terör örgütü kapsamında, tüzel kişilikleri kaldırılan kurum ve kuruluşlar kapsamında yaklaşık 4 bin 300 civarında kurum kapatıldı ve kanun hükmünde kararname çerçevesinde bunların bütün taşınmaz varlıkları, binaları, ellerindeki paralar, bütün diğer taşınırlar da devlete geçti” dedi. Özel bir televizyon programında soruları cevaplayan Bakan Ağbal vergi yapılandırılması içinde şu ana kadar yaklaşık 5,3 milyon kişiden başvuru aldıklarını yeniden yapılandırılan tutarında da 46 milyar liraya çıktığını bunun bir rekor olduğunu söyledi.  Ağbal, “Bu bir rekor. En son 2011 yılında yapılan yeniden yapılandırma yasasında başvuruların sonunda elde edilen rakam 39 milyar liraydı. Daha biz bugünden 46 milyar liralık bir başvuruyu almış olduk” diye konuştu.

400 MİLYON LİRA

Bakan Ağbal FETÖ’yle ilgili Maliye Bakanlığı olarak işlemlere devam ettiklerini belirterek şunları söyledi “ Türkiye’nin dört bir tarafında yaklaşık 4 binin üzerinde binaya el kondu. Süratle bu binalar ilgili kurumlara verildi ve şu anda kapılarını tekrar açıp vatandaşa hizmet ediyorlar. Bu binalarda paralar ele geçirildi, bankalardaki paralarına el koyuldu. Yaklaşık 400 milyon liranın üzerinde de bir nakit söz konusu. Ben hep söylüyorum. Milletin elinden bir şekilde yasa dışı yollarla elde edilen bu varlıklar tekrar millete dönmüş oldu.” Otomotiv sektörü için getirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinin sorulması üzerine de Ağbal, bu düzenleme ile Bakanlar Kuruluna bir yetki alındığını ifade etti. Bakan Ağbal, şunları kaydetti: “Bugün otomobiller üzerinde biliyorsunuz ÖTV var. 1600 cc’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 135. Burada şöyle bir durum var. Her ne kadar motor silindir hacmi aynı olsa da araçların fiyatları arasında çok önemli farklılıklar var. Biz burada bir yetki alıyoruz. Vergi oranlarını fiyat aralıklarına göre farklılaştırabilme yetkisi alıyoruz. Fiyatlama türlerine göre, örnek olarak veriyorum bunları, 50 bin ile 70 bin lira arasındaki gruptaki otomobiller için bir farklı vergi oranı, alttakiler için farklı bir vergi oranı.” Getirilen düzenleme ile neyi amaçladıklarını da açıklayan Ağbal, otomotiv sektöründeki ÖTV’de motor silindir hacminin bugün tek belirleyici etken olduğunu, fiyata karşı bir duyarlılığı olmadığını söyledi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.