6 yıl hapsi istendi

6 yıl hapsi istendi
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ hakkında açılan davada 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığının, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın 28 Ekim 2015'te kentteki parkın açılışında yaptığı konuşmayla ilgili başlattığı soruşturma tamamladı. Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Yüksekdağ'ın park açılışı sırasında yaptığı konuşmasında 'terör örgütü propagandası yapmak' ve '298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkındaki kanuna muhalefet etmek' suçundan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianemede, 1 Kasım 2015'teki Milletvekil Genel Seçimlerinden önce Van Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen parkın açılışında yaptığı konuşmada, "Yitirdiğimiz nice canımızı, barış ve demokrasi şehidimizin boynumuzdaki ağır vebalidir, bizim tek temel motivasyonumuz halkımıza ve şehitlerimize verdiğimiz sözdür. Bu sözün ağırlığıdır" sözleriyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelinin bu sözler ile PKK terör örgütü mensubu olup çatışmada ölenler için 'şehit' demek suretiyle terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlemiştir. Ayrıca, 298 sayılı kanunun 64'üncü maddesinde; 'seçim propagandasının başlangıç tarihinde oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, 62'nci maddede sayılı bütün daire, teşekkül ve müesseselerle bankalar kanununa tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla törenler tertiplemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunmak yasaktır' hükmü bulunmaktadır. Keza Yüksek Seçim Kurulunca 26 Ağustos 2015 tarih ve 1548 sayılı kararıyla 22 Ekim 2015'ten oy verme gününe kadar olan süre için 64'üncü maddede belirtilen yasaklara riayet edilmesine karar verilmiştir. Şüphelinin de 26'ncı dönem milletvekili adayı olmasına rağmen belirtilen tarihler arasına yasağa riayet etmeyerek 298 sayılı kanunun 155'inci maddesindeki suçu işlemiştir."

Hazırlanan iddianamede şüpheli Yüksekdağ'ın savunmasının alınması amacıyla usule uygun yapılan çağrı kağıdının tebliğine rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ifade vermeye gitmediği belirtilerek ilgili sevk maddelerince cezalandırılması istendi.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş