64 milyon açlık ve yoksulluk sınırında

64 milyon açlık ve yoksulluk sınırında
CHP'li Nihat Yeşil, sosyo ekonomik durumun vahim olduğunu belirtirken, nüfusun yarıdan çoğunun yoksulluk 16 milyon kişinin de açlık sınırında yaşadığını söyledi.

FATİH ERBOZ / ANKARA

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Türkiye'de 64 milyon nüfusun açlık ve yoksulluk sınırında yaşadığını söyledi. Yeşil Meclis Genel Kurulu'nda, yaptığı konuşmada; Türkiye'de 675 TL ve altında geliri olan kişi sayısının 8 milyon 700 bin kişi olduğuna dikkat çekti. CHP Milletvekili Yeşil, Türkiye'de hâlen açlık sınırında yaşayanların sayısının 16 milyon, yoksulluk sınırında yaşayan kişi sayısının ise 48 milyon olduğunu belirterek EYT mağduru, yani emeklilikte yaşa takılıp maaş alamayan kişi sayısı ise 2 milyon olduğunu söyledi. Yeşil, canına tak edip intihar edenlerle birlikte atanamayan ve dolayısıyla geliri olmayan öğretmenlerin sayısı ise 700 bin kişi olduğuna dikkat çekerek " Türkiye'deki işsiz sayısı resmî rakamla 4 milyon ama gayrı resmî rakamla -sivil toplum örgütlerimizin, sendikaların belirlediği rakam- 8 milyon 500 bin kişi" diye konuştu.

CHP'li Yeşil, genç işsizlik sorununa da dikkat çekerek: şunları açıkladı: "Değerli arkadaşlar, Genç işsizlerin toplam nüfusa oranı yüzde 27'ye ulaşmaktadır. İcralık olanların mahkemelerdeki dosya sayısı 21 milyon. Vatandaşlarımızın bankalara olan borcu 565 milyar 448 milyon Lira. Bankalara borçlu olan vatandaş sayısı 3 milyon 667 bin 827 kişi. Borcu takibe düşmüş vatandaş sayısı 1 milyon 205 bin 253 kişi. Yine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, BDDK'nin verilerine göre yurt içinde ve yurt dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı eylül ayı sonu itibarıyla 206.889 kişi oldu, 206.889 kişinin toplam mevduatının eylül sonu itibarıyla 1 trilyon 255 milyar 273 milyon liraya ulaştığı belirtiliyor. Bu yoksulların belki de en çok oy verdiği parti AK PARTİ dir. Bunlar "3 Y" ile geldiler... Bu ülke yoksulluğun, bir de milyarderlerin arttığı bir ülke oldu. Belki de dünyada emsal olarak gösterilecek bir ülke değil ama maalesef bu ülke, böyle tersine işleyen siyasal anlayış üzerine devam edip gidiyor. "

"İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ KONUYA VAKIF DEĞİL"

CHP İçişleri komisyon üyesi Nihat Yeşil, şunları söyledi: "Burada hepimiz toplum adına bulunuyoruz. Her birimiz temsil ettiğimiz faaliyeti yürütmekle mükellefiz ama yasalar gelirken bunu ilgili birimlerle komisyonlarda tartışsak, bizler teknik, idari, mali anlamda bunları tartışıp görüşebilsek, Meclis Genel Kurulu'na geldiğinde arkadaşlarımız görüşlerini rahatlıkla ifade edebilse, milletvekili arkadaşlarımız kanun teklifiyle ilgili bu konuda bilgi vermiş olsalar... Ama maalesef, Komisyonda sorduğumuzda cevap yok... Biz bürokratlar bu konuda bilgi vermesin demiyoruz, elbette ki vereceklerdir ama teknik anlamda, bu kanunu hazırlayan milletvekili arkadaşlarımızın konuya vâkıf olmadığını ve o konu noktasında gerekli yanıtı vermediklerine tanık oluyoruz. Normalde sorunun muhatabı eğer milletvekili arkadaşlarımızsa milletvekili arkadaşlarımız yanıt verir ama bu milletvekili arkadaşlarımız soruna yanıt vermedikleri gibi, bürokrat arkadaşlarımız bize yanıt veriyor.

Burada bahsetmek istediğim konu, 16 Nisan referandumunda bir rejim değişti. "Bu rejim ülkeye yeniden güllük gülistanlık getiriyor." dediler, iddia bu... Bırakın erklerin ayrılmasını -ki her şey birbirinden ayrı getirilecekti- bütün erkler birleşti; bu rejimle olan bu."

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.