90 ülkeye bedava maske dağıttık, kumaşını parayla satın alacağız

90 ülkeye bedava maske dağıttık, kumaşını parayla satın alacağız
Resmi Gazete'de yayımlanan son bir genelge ile maske yapımında kullanılacak kumaşların gümrük vergileri sıfırlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre, maske yapımında kullanılan kumaş türlerinin içinde bulunduğu gümrük tarife cetveli değiştirildi.

Bu değişiklikle birlikte ülke sınıflarına göre ithal edilen kumaş türlerine uygulanan vergi "İthalat Rejimi Ek Kararı" ile değişti. Kararname ile 'meltblown', 'spunbond' gibi kumaş türleri ve bunların birlikte dokunduğu kumaşların vergileri şu şekilde belirlendi:

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi ülkeler olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre’den ithal edilecek bu tür kumaşlarda vergi oranı sıfır oldu. Ayrıca, İsrail, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, Güney Kore, Malezya, Singapur’dan yapılacak maske imalatında kullanılan kumaşlarda Gümrük Vergisi sıfır olarak kararnamedeki yerini aldı.

81cb7b21-343d-4898-b3ef-c6017fdd9239-w.png

90 ÜLKEYE TIBBİ MALZEME YARDIMI

Öte yandan Ankara'nın 90 ülkeye bedava tıbbi yardım malzemesi dağıtması ise tartışmalara neden olmuştu. Başta maske olmak üzere, tıbbi malzeme stokunda sıkıntılar yaşandığı iddiaları ve devlet tarafından vatandaşa bedava dağıtılması gereken maskelerin bir türlü dağıtılamaması  tepkileri de beraberinde getirmişti.

O süreçte başta İngiltere, ABD gibi dünya devleri olmak üzere 90 farklı ülkeye bedava tıbbi malzeme yardımı yapılması ise dikkat çekmişti.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş