90 yıllık oturmuş bir gelenek değişti

90 yıllık oturmuş bir gelenek değişti
Yeni hükümet sistemini değerlendiren İYİ Parti ve CHP’den sert eleştiri geldi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, 90 yıllık bir geleneğin değiştiğine dikkat çekti.

Bilun ÇELİK / Ankara

İYİ Parti ve CHP, Yeni Hükümet Sistemi ve Bakanlar Kurulu'nu değerlendirdi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, Türkiye Cumhuriyetinin 90 yıllık bir bürokrasi geleneği olduğunu belirterek, "Bu bürokratik yapı ve bürokratik gelenek tesadüf kurulmadı. Deneme yanılma metodu söz konusuydu. Bir adım atıldı, eksikler görüldü ardından düzeltildi. Yıllar içinde köklü bir yapı oluştu. Bu köklü yapı üzerinden devlet işleyişi oluştu. Bir anda bunu ortadan kaldırıp yerine yenisini getirmek elbette kolay olmayacaktır, sorunlar çıkacaktır. Bunlar düşünüldü mü, bunlara hazırlık yapıldı mı bilemiyorum. Bu 90 yıllık oturmuş geleneğin yerine yeni bir yöntem getirirken çok iyi düşünülmesi gerekirdi. Bunu önemsemek gerekir. Bir anda her şeyi değiştiriyorum demek kolay olmaz, ne kadar doğru uygulamalar olacak hep birlikte göreceğiz" diye konuştu. Müsteşarlıkların görevinin tarafsız olmaları nedeniyle çok önemli olduğunu kaydeden İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş da şunları ifade etti: "Müsteşar ve müsteşar yardımcısı gibi görevler devlet için önem taşımakta. Bunun nedeni bu makamlar tarafsız makamlardır. Siz bunların geriye çeker ya da ortadan kaldırır bunun yerine bakan yardımcısı getirirseniz o zaman devlete siyasi makam anlayışı girmiş olur. Bu yanlıştır. Bunun olmaması gerekir."

“UMUT BAĞLANACAK BİR KABİNE DEĞİL”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, yeni kabineyi "Profili zayıf bir kabine, Türkiye'nin sorunlarını çözme kapasitesi yok. Tek adam profiline uygun, eş, dost, aileden 'danışmanlar kurulu' oluşturulmuş" sözleriyle değerlendirdi. Tezcan, şunları söyledi: "Kabineye büyük umut bağlayanlardan değiliz. Bakanlar Kurulu, tek adam rejimi altında sadece bir danışmanlar kadrosu gibi görülebilir. Umut bağlanacak bir kabine değil."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ise yeni kabineye ilişkin, "Aslında bir yeni kabine değil, yeni bir kabile diyelim buna, çünkü bir kabile oldu, danışmanlar, akrabalar, damatların bulunduğu bir  kabine ile karşı karşıyayız" dedi. Hulusi Akar'ın Milli Savunma Bakanlığı'na atanmasıyla ilgili bir soruya ise Veli Ağbaba, "Üniforması üzerindeyken bakan atanmıştır. Bu, kışlaya siyasetin girdiğinin en açık göstergesidir. Saraya giderken protokolün üçüncü sırasındaydı, çıkarken 16. sıraya kaydı" yanıtını verdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, emek veren, iyi yetişmiş, çok tecrübeli AKP kadrolarının yürütmeden tasfiye edildiğini savunarak, "Türkiye'de başlayan devrin adı, lale devridir" dedi. Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "kabine" diye adlandırılan kadronun, siyasi kadro değil, özel hukuka ve aile hukukuna dayalı bir kadro olduğunu iddia etti. Altay, açıklanan Bakanlar Kurulu'nu, müsteşarlar kurulu olarak değerlendirmek gerektiğini, yürütmenin 16-17 kişiden değil bir kişiden oluşacağını savundu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, Milli Savunma Bakanı yapılmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Altay, Akar'ın "önceden de şimdi de devlet memuru olduğunu, devlet memuru olarak devam edeceğini" söyledi.

İktidarın bu yeni sisteme hazır olmadığını söyleyen CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise "Devlet geleneği bozuldu. Türkiye Cumhuriyeti başbakansız bir devlet haline geldi" dedi. Kuşoğlu, "Bu sistemin içinde nasıl bir yapılanma olacak, göreceğiz. Türkiye'nin nasıl bir kamu personel rejimi uygulayacağı hala belli değil" diye konuştu.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş