ABD, AKP’yi Kürt devleti için destekliyor!

A+A-
Arslan BULUT

Türk halkı referandumda kendi geleceği için stratejik bir karar verecek. Çünkü müttefik olduğu söylenen ABD, Türkiye’yi askeri üslerle kuşattığı yetmezmiş gibi bir taraftan Türkiye’yi İran’a karşı kullanmak istiyor.
Türkiye’yi ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı, bu tavrı net olarak açıklamıyor ama Sabancı Üniversitesi ve CIA’nın uzantısı olarak bilinen Richard Brookings Enstitüsü tarafından düzenlenen Sakıp Sabancı Konferansı’nda bir konuşma yapan ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, İran ile Türkiye’nin, terör örgütü PKK’ya karşı ortak operasyon hazırlığına bile itiraz etmiş ve  “Türkiye’nin, İran ile ilişkilerinde dikkatli olacağını umarım”  demişti.
Holbrooke,  “Eğer Türkiye ile İran arasında PKK’ya karşı ortak bir harekat planlanması söz konusuyla, bu ciddi bir sorun olacaktır ve NATO’nun da altını oyacaktır. Daha çok endişelerimi dile getiriyorum. Umarım bu söylentiler doğru değildir”  diye konuşmuştu..
Holbrooke,  “Ben Kürdistan’ın bağımsızlığını savunmuyorum. Ancak,  Türkiye Kuzey Iraklı liderler ile işbirliği yapmanın yollarını bulmalı”  demişti.

* * *

Holbrooke, dünyayı yönetmeye soyunmuş CFR adlı kuruluşta etkin bir isim. Yine Global Stratejik Komite denilen 12 kişilik sözde dünya hükümetinde en etkin kişi olan Henry Kissinger’ın halefi olarak gösteriliyor.
CHP İstanbul milletvekili Onur Öymen, 21 Şubat 2007 günü,  “Erdoğan’a Kürt yönetimi ile temas kurulması için Holbrooke telkinde bulundu” diye Cumhuriyet’ten Bahadır Selim Dilek’e bir açıklama yapmıştı.
Öymen,  “Başbakan Tayyip Erdoğan’a ’Kuzey Irak’taki Kürt liderlerle konuşuruz’lafını ABD’nin eski Dışişleri bakan yardımcılarından Richard Holbrooke söyletti. Bunu bana bizzat Holbrooke Münih’te anlattı. Erdoğan ile görüştükten sonra Kuzey Irak’a geçmiş, Erbil’de Barzani ile beş saat görüşmüş. Holbrooke Erdoğan’a yaptığı öneriyi bize şöyle anlattı: ’Kuzey Irak’ta Tayvan modeli bir devlet kurulsun. Siz de bunu tanıyın. Şimdiden Türkiye ve Kuzey Irak’taki liderler bir araya gelsin, görüşsün. Kerkük’te referandum ertelenemez. Bunu sineye çekin. Bunların karşılığında PKK’yı etkisiz kılmakta size yardımcı olurlar.’Kısacası Erdoğan’ı ABD yönlendiriyor. İşin esası bu”  dediği saatlerde, Celal Talabani’nin İnternet sitesine açıklama yapan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu,  “Kerkük’e yapılan saldırılar Diyarbakır’a yapılmış olur Diyarbakır’a yapılan saldırılar ise Kerkük’e yapılmış bir saldırı olur”  diye konuşmuştu!

* * *

ABD Dışişleri eski Bakanı Rice ise, Türkiye ile ilgili bir soruya  “ABD olarak demokratik süreci desteklememizin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Son birkaç yıla bakarsak,Türkiye ile ilişkiler iyi. Irak’taki yeni demokrasiye Türkiye’den daha güçlü destek var. Afganistan’daki politikalara iyi bir destek var. Ve tabii Türkiye güçlü bir NATO müttefiki”  diye cevap vermişti.
Görüldüğü gibi o gün de bugün de Türkiye, Irak’ın kuzeyindeki yapı ile diplomatik ilişki kurmaya, yani Kürt devletini tanımaya zorlanıyor!
Zaten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  “Kürdistan” deyince bazıları  “bahar sevinci” yaşamıştı.
Kendi küresel politikalarını uygulayacak daha iyi bir hükümet bulamazdı ama esasen ABD, AKP’nin iktidarda kalmasını, Irak’ta bir kukla Kürt devleti kurmak için istiyor!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları