ABD, bizim yolladığımız maskeleri PKK’ya mı verdi?

ABD, bizim yolladığımız maskeleri PKK’ya mı verdi?
Milliyet gazetesi yazarı Özay Şendir, ABD'nin PKK'ya dağıttığı maske ve tıbbi malzemeleri köşesine taşıdı. Şendir, "ABD, bizim yolladığımız maskeleri PKK’ya mı verdi?" diye sordu.

ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki PKK'nın uzantısı YPG'ye yaptığı tıbbi malzeme ve maske yardımını Milliyet gazetesi yazarı Özay Şendir, köşesine taşıdı.

"Bu ilk teslimatı da değil ABD’nin aslında, 27 Mart haftasında da yine teslimat yapılmış PKK’nın Suriye koluna." ifadelerini kullanan Şendir, "ABD, bizim yolladığımız maskeleri PKK’ya mı verdi?" diye sordu.

Özay Şendir'in yazısının ilgili bölümüm şu şekilde:

"Günlerdir sosyal medyada, orada burada konuşulan iddiayı aldım başlığa.

ABD’nin PKK’nın Suriye koluna ciddi bir tıbbi malzeme yardımında bulunduğu bilgisi doğru.

13 Nisan günü Haseke kentine bağlı Şeddadi bölgesinde teslim edildi malzemeler.

Teslim edilen malzemeler arasında ABD’nin çok ihtiyaç duyduğu yüz maskeleri, tek kullanımlık eldivenler, el dezenfektanı, sıvı sabun ve sabunluk gibi malzemeler var.

Bu ilk teslimatı da değil ABD’nin aslında, 27 Mart haftasında da yine teslimat yapılmış PKK’nın Suriye koluna.

ABD gizli kapaklı yapmıyor bu işi hatta DAEŞ’e karşı oluşturulan görev gücünde görev yapan sivil işlerden sorumlu Albay Jennifer Smith, “Ortaklarımıza herhangi bir malzeme veya ekipman teslim ettiğimizde, güvenliği sağlama ve nüfusu güvende tutma yetenekleri güçleniyor” diye açıklamalar yapıyor.

Görev gücünün sosyal medya hesabında malzeme tesliminin haberi veriliyor ama “Güvenlik gerekçesiyle farklı fotoğraf kullanıyoruz” diyorlar.

Bu yardımın kılıfı da hazır, cezaevindeki “DAEŞ mahkûmlarının kaçması ya da isyanına karşı yapılıyor bu yardım” diye açıklıyor ABD gerekçelerini.Sonuç mu, Türkiye’den giden yardımların ABD tarafından terör örgütüne verildiği iddiası yanlış ama ABD Savunma Bakanlığı, kendi vatandaşının bulmakta güçlük çektiği ürünleri bir şekilde PKK’nın Suriye koluna iletmeye devam ediyor.

Sadece ABD değil Fransa da koronavirüse aldırmadan bölgede halen iş tutmaya çalışıyor.

Barzani yanlısı gruplar ile PKK yanlısı gruplar arasındaki gerginliği sona erdirmek için Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın yolladığı heyet Rojova’da temaslarda bulunup, birlik olmanın önemini anlatıyormuş.

Başka söze gerek yok herhalde..."

İlgili Haberler

 

 

 

Etiketler: , , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58