ABD bu haberle çalkalanıyor: Dışişleri Bakanı’nı soruşturan dedektif görevden alındı

ABD bu haberle çalkalanıyor: Dışişleri Bakanı’nı soruşturan dedektif görevden alındı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo hakkındaki “Gücünü kötüye kullanma” iddialarını soruşturan Dışişleri Bakanlığı Baş Dedektifi görevden alındı. Söz konusu iddialara göre Pompeo ve eşinin bir Dışişleri Bakanlığı çalışanını "kişisel işleri" için kullandığı belirtiliyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo hakkında ortaya çıkan “Gücünü kötüye kullanma” iddialarını soruşturan Dışişleri Bakanlığı Baş Dedektifi Steve Linick görevden alındı. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Başkanı söz konusu hamleyi skandal olarak yorumlayarak, "Bu rezalet kovma hamlesiyle başkan en sadık destekçilerinden birinin yaptıklarından sorumlu tutulmasını önlemeye çalışıyor" şeklinde konuştu.

T24’te yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Baş Dedektifi Steve Linick'e görevden alındığı cuma akşamı geç saatlerde bildirildi. Linick, Demokrat bir Kongre danışmanı tarafından Pompeo'ya yöneltilen bir suçlamayı inceliyordu. Demokrat danışman, Pompeo ve eşinin bir Dışişleri Bakanlığı çalışanını "kişisel işleri" için kullanmakla suçlamıştı.

ABD yasalarına göre başkan, bir baş dedektife görevden alınacağını 30 gün önceden bildirmek durumunda. Kongre kaynaklarına göre Trump, bu süreci cuma akşamı itibariyle başlattı. Kongre'nin bu 30 gün boyunca sürece müdahil olma hakkı var.

Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi'nin Demokrat başkanı, "Bu rezalet kovma hamlesiyle başkan en sadık destekçilerinden birinin yaptıklarından sorumlu tutulmasını önlemeye çalışıyor" dedi.

Trump daha önce de hükûmette denetleme görevi yapan birçok kişiyi kovmuştu.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58