'ABD de Türkiye kadar zarar görür'

'ABD de Türkiye kadar zarar görür'
Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, ABD'nin Türkiye'ye yönelik tavrının devlet ciddiyetinden uzak, Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenlik hak ve hukukuna tecavüz olduğunu söyledi.

Bünyamin ÖZTÜRK / Ankara

Türkiye'nin bu süreçten zarar göreceğini vurgulayan Özülker, ancak ABD'nin de bir o kadar zarara uğrayacağını ifade etti.

Özülker, iki ülke arasındaki krizi şöyle değerlendirdi: "Hiçbir ülke çaresiz değildir. Her şeye rağmen Türkiye doğruları yapmaya, süreci müzakereyle atlatmaya çalışıyor. Türkiye'nin de ABD'yi zor durumda bırakabilecek elinde imkânlar var. Mesela NATO'da ABD'nin getirdiği birçok kararı veto ettiğinizde hiç biri geçmez. Kısasa kısas yapılabilir. Kurumların içinde kalarak mücadele edebilirsiniz. ABD bu konuda büyük hata yaptı.

Türkiye haklıdır ve bu konu onur meselesi haline gelmiştir. ABD Başkanı Trump zor durumda. Attığı adımlar 6 Kasım'da yapılacak ara seçimlere yönelik elini güçlendirme maksatlıdır. Kasım seçimlerinde Demokratların çoğunluğu elde edeceği ifade ediliyor. Bu olduğu takdirde Başkan Trump'ın görevden uzaklaştırılma sürecinin başlayabilme ihtimalinin güçleneceği söyleniyor. Trump'a kamuoyu desteğinin yüzde 32'lere kadar gerilediği anlatılıyor. Diğer yandan Trump, ABD'yi şirket patronu olarak düşünüyor ve devletlerarası ilişkiyi de böyle ele alıyor. NATO'yu birbirine kattı, AB ile  ilişkileri alt üstü etti ve Pasifik ticari anlaşmasını bitirdi. Dünyada herkesle kavgalı bir Amerika imajı yaratmakta. ABD dünya genelinde güvenirliğini hızla kaybetmeye başladı. ABD'nin bu sıralar Türkiye'ye yönelik hazırlığını yaptığı politikalar finansman anlamda diz çöktürmeye yönelik."

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.