ABD, "Esad iktidardayken siyasi çözüm olmaz"

ABD, "Esad iktidardayken siyasi çözüm olmaz"
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley, "Esed iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Esad'in eylemlerine, mevcut duruma bakarsanız Esad ile barışçıl ve istikrarlı bir hükümet görmek zor." dedi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Esad iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Esad'in eylemlerine, mevcut duruma bakarsanız Esad ile barışçıl ve istikrarlı bir hükümet görmek zor." dedi.

Haley, CNN televizyonuna verdiği mülakatta ABD'nin Suriye politikasını ve önceliklerini değerlendirdi.

Nikki Haley, "Suriye'de rejim değişikliği ABD'nin şimdi resmi politikası mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Birden fazla önceliğimiz var. Tek önceliğimiz Esed'in gitmesi değil, IŞİD'ı yenmeye çalışıyoruz. İkincisi, Esed oradayken barışçıl bir Suriye göremiyoruz. Üçüncüsü, İran'ın Suriye'deki nüfuzunu kırmak ve nihayetinde siyasi çözüme ulaşmak. Rejim değişikliğinin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Esad iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Esad'in eylemlerine mevcut duruma bakarsanız Esad ile barışçıl ve istikrarlı bir hükümet görmek zor."

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'ye askeri müdahalesinin arkasının gelip gelmeyeceğine ilişkin de Haley, "Eğer daha fazlasını yapması gerekiyorsa, yapacaktır. Bundan sonrası herkesin Suriye'de olanlara nasıl tepki gösterdiğine bağlı."diye konuştu.

"ÖNCELİĞİMİZ ARTIK ESAD'I DEVİRMEK DEĞİL" DEMİŞTİ

Haley, "Suriye'de önceliğimiz artık Esad'ı devirmek değil" dedi. Haley, ABD'nin Suriye halkına yardım etmek için kiminle çalışabileceklerine ve neler yapabileceklerine odaklandığını belirtti.

İlgili Haberler
Esad’ın devrilmesi artık ABD’nin önceliği değil
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.