ABD için Mısır mı önemli, Türkiye mi?

A+A-
Savaş SÜZAL

Mısır’daki gelişmelerde bazı önemli noktalar ne hikmetse göz ardı ediliyor. Mısır sürecini etkileyen Washington’daki bazı gelişmeler var. Bu durum, Mısır olaylarını kimin düzenlediğini de ortaya
koyuyor.
ABD Başkanı Obama, iki gün önce Türkiye’ye yolladığı Büyükelçi Ricardione de dâhil dünyadaki tüm Amerikan Büyükelçilerini Washington’a çağırdı. Bu toplama Mısır, Tunus ve öteki İslâm dünyasında yaşanan karışıkları izledi. 
Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 7 Şubat’ta Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal etti veya resmi ağızla erteledi. Ziyaret 4-6 Şubat tarihleri arasında Münih Güvenlik Zirvesi ardından gerçekleşecek, Avrupa gezisinin bir ayağı olacaktı. Avrupa ziyareti ve temaslar iptal edilmedi.
İlginç değil mi, tam da kriz zamanı, Tayyip Erdoğan’ın Hüsnü Mübarek ve Mısır halkına akıl verdiği dönemde Amerikalı bakan gelmiyor. Yeşil basına göre ABD’nin stratejik ortağı, Orta Doğunun parlayan yıldızı, İslâm liderlerinin akıl hocası Erdoğan ve AKP iktidarı ile yapacağı bir bilgi alışverişi ve danışmanlara Bakan veya ABD ne hikmetse ihtiyaç duymuyor.
Gelelim güncel konumuz Mısır’a. Bu ülke ve liderleri ABD indinde Türkiye’den kıymetli. Mısır, ABD dış yardımında ikinci büyük yıllık yardımı alan ülke. 2010 bütçe rakamlarına göre tamamı bağış olmak üzere yılda 3,5 milyar dolarla İsrail birinci, yılda 1,5 milyar dolarla Mısır ikinci. Türkiye yıllardır bu yardımdan uzak. Erdoğan hükümetinin ABD Hazine Bakanlığından istediği borç paralar da verilmedi.
Bu gelişmeler Amerika tarafından hazırlanıp adım adım uygulamaya konan bir süreç. Öncelikle Mısır’da hükümet yani Hüsnü Mübarek kim? ABD’nin adamı değil mi? Aynı bizdeki iktidar lideri gibi, ABD’nin verdiği talimatları Arap dünyasında uygulayan kişi Mübarek. Onun liderliği de ABD’nin çizdiği süre kadar sürdü.
Olaylarda tarafsızlığını açıklayan Mısır ordusu kimin emrinde, tahmin edin.  Pentagon’un Mısır ordusu üzerindeki etkisi sır değil. Aynı bizdeki NATO’cu ve Washington’cu generaller gibi. Eğer ABD, orduya, Mübarek’i destekle derse Mübarek, yok, göstericileri destekle derse göstericiler desteklenir. 
Gelelim olaylarda taraf olan Mısırlı gençlere. Çoğunun Mısır entel takımı veya solcular olduğu söyleniyor. Dinci guruplar demeç vermelerine rağmen miting meydanlarında görünmüyor. Oysa muhalefetin önemli bir parçası olan Müslüman Kardeşler örgütü halk arasında çok güçlü. Peki, ara sıra Hüsnü Mübarek’e ayar vermek için kullanılan bu örgütün arkasındaki gizli güç kim? Bildiniz mi? Evet burası.
Müslüman Kardeşler örgütü Sünni Arap Müslümanları kucaklayan bir gurup. Laikliğe karşı değiller. Hatta İsrail ile barışa bile razılar. Bu konudaki bilgilerimin bir kısmı molla yönetimi altındaki bir İran raporundan alıntı.
Başlangıçta İran ile Müslüman Kardeşler örgütünün ilişkisi iyi ama Irak savaşı, Şii İran’ın Sünni Arap ülkelerine yönelik tavır tutumu nedeniyle ilişkiler gerilmiş. Hatta İran biraz daha ileri giderek bu İslâmcı örgütün kurulmasında Siyonist parmağı olduğunu bile iddia etmiş. Raporda bu örgütün gizli patronunun ABD olduğu ileri sürülüyor.
İran yönetiminin, yıllar önce yayınladığı raporda Tayyip Erdoğan’ın da  “Muslim Brothers” diye bilinen bu örgütün Türkiye koluna mensup olduğu ileri sürülüyor.
Birçok istihbarat örgütü Washington ve Londra’nın her zaman olduğu gibi bu İslâmcı örgütleri kolaylıkla kurup kullandığını doğruluyor. Hâlâ hatırlarım bir zamanlar Türkiye’de çok etkin olan ve arkasında Bulgar komünist partisinin bulunduğu sanılan bir sol örgütün patronu sonradan ABD çıkmıştı.
Şimdi çok merak ediyorum, Tayyip Bey, Mübarek’e tavsiyelerde bulunurken biz Türk halkına farklı bir dünya mı yaşatıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları