“ABD Suriye’de sözde devlet kuracak”

“ABD Suriye’de sözde devlet kuracak”
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’yi bölerek, Fırat’ın doğusunda sözde devlet kurmayı amaçladığını vurguladı. Lavrov, bölgedeki durumun ABD yüzünden zora girdiğini açıkladı.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumun, ABD’nin eylemleri nedeniyle giderek zorlaştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’yi bölerek, Fırat’ın doğusunda sözde devlet kurmayı amaçladığını vurguladı. Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile Moskova'da bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye'nin kuzeyindeki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD'nin Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmak istediğini ve bunun için halihazırda aktif olarak kaynak aktarıldığını söyleyen Lavrov, "Giderek daha aşikar olduğu üzere, ABD'nin amacı Suriye'yi bölerek Fırat'ın doğusunda sözde devlet kurmak. Müttefiklerini Suriye'nin bu bölgesinde altyapının geliştirilmesi için ödeme yapmaya zorlamak da dahil olmak üzere, bunun için halihazırda aktif şekilde kaynak aktarıyorlar. Aynı zamanda Washington, müttefiklerinin Suriye'nin geri kalan kısmında altyapının yeniden inşasına kaynak aktarmalarını yasaklıyor" dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE BIRAKILAN SİLAHLAR BÜYÜK SORUN”

Daha önce Moskova’da Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Alevi ile görüşen Lavrov, toplantı sonrasında düzenlenen basın konferansında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD'nin Suriye'deki eylemlerine değinen Lavrov, "ABD, Fırat'ın doğu kıyısında teröristler için kurduğu şu cezaevlerinin yanı sıra daha sonra çözülmesi gerekecek olan daha çok şey yapmayı başardı. Bu kolay olmayacak" diye konuştu. Lavrov, "Askeri üsler, Kürtlere teslim ettikleri silahlar da bunların arasında, bu üslerin ve silahların akıbeti, örneğin Türkiye açısından çok ciddi kaygı konusu. Ancak en önemli sorun, Tanf'ta yasadışı olarak kurulan, Amerikalıların Suriye topraklarında daha sonraki eylemler için militanları eğittiği ve kötü şöhretli Rukban sığınmacı kampının bulunduğu güvenlik bölgesidir" ifadelerini kullandı.

“ABD VE KONTROLÜNDEKİ MİLİTANLAR İZİN VERMEDİ”

Zor bir insani durumun yaşandığı Rukban'dan sığınmacıların çoktan çıkarılması gerektiğini söyleyen Lavrov, ancak ABD ve kontrolündeki militanların buna izin vermediğini kaydetti.

Rus diplomat, "Oradan (Rukban sığınmacı kampından) sığınmacıların çoktan çıkarılması lazım. Suriye hükümeti ile birlikte bu yönde çağrı yapıyoruz. Ancak ABD ve kontrolündeki kapmı kontrol eden aşırıcılık yanlıları, insanların oradan çıkmasını yasaklıyor" dedi. Lavrov, Rukban'a gönderilen 2. insani yardım konvoyuna refakat eden Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin ‘orada kesinlikle her şeyin yolunda olmadığına ikna olabildiklerini' ve BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) gerekli bilgileri aktarabileceklerini umduğunu ifade etti.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş