ABD, 'Türk tanklarını vurması için' Suriye'deki Kürtlere tanksavar verecek!

ABD, 'Türk tanklarını vurması için' Suriye'deki Kürtlere tanksavar verecek!
Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, ABD'nin 'Türk tanklarını vurması için' Suriye'deki Kürtlere tanksavar vereceğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’daki kritik görüşmeleri öncesi ABD medyası, Trump Yönetiminin YPG'yi ağır silahlarla donatma kararını tartışmaya devam ediyor. Wall Street Journal gazetesi de, ABD yetkililerine dayanarak ABD’nin “Suriye’deki Kürt güçlerine  tank savar silahları vermeyi planladığını” belirtirken söz konusu silahların Kürtlere  “Suriye’deki Türk tanklarını da vurma kabiliyetini sağlayabileceğini” yazdı.

Wall Street Journal  “ABD yetkililerinin pazartesi günü,  ABD ordusunun İslam Devleti ile savaşan Suriye’deki Kürt güçlerine tank savar silahları vermeye hazırlandığını söylediklerine” dikkat çekti. Gazete, “Böyle bir adım, onlara (Kürtlere) İslam Devleti’nin intihar saldırıları için kullandığı zihrli araçları hedef alma olanağını verecek ancak aynı zamanda onlara da Suriye’de faaliyet gösteren Türk tanklerini vurma kabiliyetini sağlayabilir” uyarısını yaptı. 

WSJ, Trump Yönetimi yetkililerinin arasında YPG'yi tank savar silahlarıyla donatılması konusunda "görüş ayrılıkları" bulunduğuna işaret ettikten sonra "Yönetim ise, savaş alanlarındaki ihtiyaçlar ile,  Kürt savaşçılarını terör tehdidi olarak gören Türkiye’den gelen itirazlar arasında bir denge kurmaya çalışıyor” yorumunu yaptığı haberinde Pentagon’daki çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington görüşmelerine denk düştüğüne işaret etti.

TANK TİPİ KONUSUNDA “HENÜZ NİHAİ KARAR VERİLMEDİ”

“Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, ABD’nin Kürt savaşçılarına tank savar silahlarını sağlama planlarını doğruladı. Ancak planın ayrıntılarını konuşmayı reddetti” denildiği haberde  şöyle devam edildi:

“ABD yetkilileri, Pentagon’un ABD’nin sağlayacağı tank savar silah tipi konusunda henüz nihai kararı vermediğini söylediler. ABD yetkililerine göre, Türkiye’nin itirazlarnı gidermek için de (Pentagon),  daha sofistike güdümlü tank savar füzelerin yerine  güdümlü olmayan bir versiyonu sağlamayı değerlendiriyor. Ancak bu bile tartışmaya konu oldu. ABD yetkilileri,   yönetimdeki bazılarının YPG’ye herhangi bir tür tank savar silahın verilmesinden kaygı duyduğunu ifade ettiler."

WSJ, şimdiye kadar ABD’nin “Türkiye’nin kaygılarını yatıştırmak amacıyla Kürtlere silah ikmalini kısıtladığını” belirtirken geçen yaz Suriye’deki Kürt savaşçılarının bir Türk tankerini yok etmek için bir tank savar silahı kullandıklarına, saldırının Türkiye’nin ABD’nin YPG’yi silahlandırma planlarına ilişkin “çekincelerini artırdığını”  vurguladı.

Haberde değerlendirmelerine yer verilen bir ABD’li uzman da, YPG’nin Rakka taarruzu için  tank savar silahlara ihtiyacının olduğunu ancak böyle bir adımın “Türkiye’de öfkeyi yaratacağını” ve yanıt verileceğini savundu. Aynı uzman, “ABD’nin açıkça kısa vadede İslam Devleti’ne karşı savaş planını güçlendirmeyi, Türkiye ile ilişkisine tercih ettiğini” öne sürdü. (ANKA) (CN/ORH) 

İlgili Haberler
Dünya turuna çıkacağım diyen asker YPG'ye katıldı!
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş