ABD, Türkiye'ye sattığı F-35'leri geri alacak

ABD, Türkiye'ye sattığı F-35'leri geri alacak
Kongre'de onaylanan 2020 yılı savunma bütçesinde, Pentagon'un Türkiye tarafından şimdiye kadar 1.25 milyar dolar ödediği F-35 uçaklarını geri alması için fon ayrılması kararı çıktı.

Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık fon ayrılması öngörülürken, raporda, "Konferans üyeleri Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını, Savunma Bakanlığı da, Türkiye'nin satın aldığı tüm F-35 uçaklarının geri alınmasını destekliyor" ifadesine yer verildi.

Bu arada, F-35 üretim bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye'nin siparişlerinin en üst seviyeye çıkarılarak üretime sokulup, ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması ve Ankara'nın programdan çıkarılmasından dolayı yedek parça açığı için de iki ayrı fon ayrılması kararlaştırıldı.

F-35'ler için yapılan harcamalara ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "F-35 projesi için zaten 1.25 milyar dolar ödeme yaptık. Eğer bu tarz yanlış bir hamle yaparlarsa uluslararası tahkim mahkemesine gideriz ve bugüne kadar yaptığımız harcamaları geri ödemelerini isteriz" demişti.

"DONALD TRUMP'A SUNULACAK"

ABD'nin 2020 mali yılı savunma bütçesinin Senato ve Temsilciler Meclisince hazırlanan ortak metinde, Türkiye'nin F-35A tipi savaş uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri'nce satın alınması öngörülüyor. Söz konusu bütçe, Senato ile Temsilciler Meclisi'nde değişiklik teklif edilmeden oylandıktan sonra yasalaşmak üzere ABD Başkanı Donald Trump'a sunulacak.

Yasanın Türkiye ile ilgili kısmında, Ankara'nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörülüyor. Bütçenin, "Ulusal Savunma Stratejisi Kapsamında Modernizasyon Programları" kısmında ise Türkiye'nin F-35 uçaklarına ilişkin bir detay yer alıyor. Buna göre, "Türkiye tarafından sipariş edilen uçakların alımı için 440 milyon dolarlık" fon ayrılması öngörülüyor. Bütçe raporunda, "Senato ve Temsilciler Meclisi Konferans komitesi, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını destekliyor. Bu nedenle Savunma Bakanlığı, Türkiye tarafından satın alınan tüm F-35 uçaklarının geri alınmasını öneriyor" ifadesine yer verildi. Ayrıca F-35 üretim bantları olan Lot 12, 13 ve 14 kapsamında, Türkiye'nin siparişlerinin en üst seviyeye çıkarılarak üretime sokulup, ABD Hava Kuvvetleri için satın alınmasına yönelik ek fon sağlanması planlanıyor. 

Türkiye'nin programdan çıkarılmasından dolayı ortaya çıkabilecek yedek parça açığı için de fon sağlanması öngörülen bütçe raporunda, "Savunma Bakanı'nın Türk F-35A uçakları satın alınmadan önce gerekli destek ekipmanının üretildiğini ve Türk F-35A uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri F-35A filosuna entegre edilecek şekilde yapılandırıldığını teyit etmesini gerektiren bir hüküm eklenmesi öngörülüyor" ifadeleri kullanıldı.

YAPTIRIMLARA TÜRKAKIM DA EKLENDİ

Kongre'deki bütçe görüşmelerinde Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar da yeniden gündeme geldi. Bütçede, Rus enerji ihracatına katkı sağlayan enerji boru hatlarının inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı da getiriliyor.

Raporda, "Bu yasanın kanunlaşmasından sonra 60 günde ve sonraki her 90 günde Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı'na danışarak, Kuzey Akımı 2 ve TürkAkım projeleri veya bu projelerin yerine inşa edilecek diğer projelerin inşası için deniz seviyesinden 100 fit ve üzeri derinliğe boru hattı döşeyen gemilerin tespitine ilişkin raporu, ilgili kongre komitelerine sunacaktır" değerlendirmesinde bulunuldu. Bu projelere gemi sağlayan yabancı kişi ve kuruluşların da yaptırım için tespit edilmesi öngörülüyor.

 

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş