ABD'de azil tartışması: NATO programı ile aynı gün

ABD'de azil tartışması: NATO programı ile aynı gün
ABD Başkanı Trump'ın azil soruşturmasında yeni bir tartışma yaşandı. Adalet Komisyonu’ndaki ilk oturumun, Trump'ın NATO zirvesine katılacağı gün yapılması ABD Başkanı tarafından 'bilinçli yapıldı' şeklinde yorumlandı.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi tarafından başlatılan Trump hakkındaki azil soruşturması kapsamında, azil gerekçeleri olarak adlandırılan suçlamaları değerlendirmekle yükümlü olan Adalet Komisyonu Trump’a oturumlara katılıp-katılmayacağının bildirilmesi için Pazar günü saat 6.00’ya kadar süre tanımıştı.

Trump’ın ekibi bu hafta Demokratlar tarafından Beyaz Saray’a tanınan kritik iki süreye meydan okudu. Beyaz Saray avukatı Pat Cipollone, Adalet Komisyonu Başkanı Jarrold Nadler’a yazdığı mektupta, “Tanıklar henüz belirlenmemişken ve Adalet Komisyonu’nun Başkan’a takviye bazı oturumlar aracılığıyla adil bir süreç imkanı verip-vermeyeceği belli olmayan bir oturuma katılmamız beklenemez” diye yazdı.

Adalet Komisyonu Başkanı Nadler, Trump’ın ekibine, kendisinin ya da onu temsil eden avukatının sonraki oturumlara katılıp-katılmayacağına ilişkin yanıtını iletmeleri için Cuma gününe kadar süre tanımıştı.

Sürecin düzgün bir şekilde işletilmediği ve Başkan’a adil muamele yapılmadığı gerekçelerinin altını çizen Cipollone, bununla birlikte, önümüzdeki dönemde yapılması olası başka oturumlara katılma olasılığını seçenek dışı bırakmadı. Ancak önce Demokratlar’ın usulle ilgilli bazı tavizler vermesi gerektiğini, Cumhuriyetçiler’in de başka tanık çağırmalarına izin verilmesi gerektiğini savundu.

“TRUMP’IN NATO’DA OLACAĞI GÜN KASITLI OLARAK SEÇİLDİ”

Cipollone, Demokratlar’ın Adalet Komisyonu’ndaki ilk oturumun, Başkan Trump NATO Liderler Zirvesi için İngiltere’nin başkenti Londra’da olacağı için, kasıtlı olarak Çarşamba günü yapılmasının planladığını iddia etti.

NATO Liderler Zirvesi için İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitmek üzere yola çıkan Başkan Trump da Twitter'dan oturumun zamanlamasını gündeme getirdi. Air Force One'ın kalkış görüntülerini paylaşan Trump, "Ülkemizi temsil etmek ve Amerikan Halkı için mücadele etmek üzere Avrupa'ya gidiyorum. Hiçbir icraatta bulunmayan Demokratlarsa uydurma azil soruşturması oturumunu kasıtlı olarak NATO ile aynı güne koydular. Hoş değil!" ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58