ABD'de sağlık yasası değişti

ABD'de sağlık yasası değişti
ABD Temsilciler Meclisi, ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık sigorta sistemini kaldırarak yerine Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası’nı (AHCA) koymayı öngören tasarıyı 213 ret oyuna karşılık 217 kabul oyuyla kabul etti.

Temsilciler Meclisi, ‘Obamacare’ sağlık sigorta sistemini yürürlükten kaldırmayı öngören ve yerine ABD Başkanı Donald Trump'ın getirdiği AHCA'yı koymayı teklif eden tasarıyı 213'e karşı 217 oyla kabul etti. AHCA'nın yürürlüğe girmesi için ABD Senatosu'nun da onayı gerekiyor.

Donald Trump, Mart ayında ‘Obamacare' yerine ‘AHCA'yı yürürlüğe sokacak oylamada, oy çokluğunu sağlayamayacaklarının anlaşılması üzerine iptal etmişti.

AHCA'nın, Amerikan halkı için daha iyi bir sağlık sigortası sistemi olduğunu savunan Trump, Oval Ofis'te yaptığı açıklamada, ‘Demokratlar tek fire vermeden ‘Obamacare'e sahip çıktılar. Bir tarih vermek istemiyorum ama bir süre daha Obamacare devam edecek. Ancak şunu de belirtmek gerek ki ‘Obamacare' yakın zaman içerisinde patlayacak ve Demokratlar da bunu görecek' demişti.

Obamacare'in yürürlükten kaldırılması, ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetime geldiği günden bu yana kazandığı en önemli zafer olarak değerlendirildi.

ABD'de 60 yıldır tartışılan sağlık sigortası reformu konusunda en büyük adım Obama yönetimince atılmıştı. Sağlık yasasındaki dönüşüm, ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk büyük sınavı olarak görülmüştü. Mart ayının sonunda yapılması planlanan oylama, yeterli ‘evet’ oyuna ulaşılamayacağı endişesiyle ertelenmişti. Yaklaşık 2 yıldır Amerikan iç politikasının ana gündemi olan sağlık sigortası reformu yasalaştıktan sonra da gündemden düşmedi. Reform son olarak, ABD Yüksek Mahkemesi'nin gündemine gelmişti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş