ABD’deki Türkler Biden’ı biliyor

A+A-
Savaş SÜZAL

İlk haftamı tamamladım. Ama inanın gördüklerim yaşadıklarım bir hafta içinde beni şoke etti. Benzin korkunç pahalı. Amerika’da da benzin fiyatları artmıştı ama buradaki fark akıl almaz boyutlarda. Evet, ABD’de de akaryakıt üzerinden vergi alınıyor ama burada alınan vergi, vergi olmaktan çıkmış devlete haraç ödüyor gibisiniz.
Babamdan kalan eski bir araç var, ona benzin alayım dedim. Amerika’dakinin aksine benzini pompacı veriyor ve depo doldu deyince parayı verip hareket ettim 10 kilometre gidince benzin göstergesi depoda bir çeyrek deponun bittiğini gösterdi. Arabayı sanayiye götürdüm, göstergede veya depoda bir şey mi var diye. Sonuç depoda ve göstergede bir şey yok, benzini dolduran pompacıda veya pompada bir şey var. Tamirci, gözün aydın hava basmışlar ağabey dedi.
Hafta sonu bizim oraların Cuma pazarı vardır. Sebze memleketindeki sebzelerin pahalılığı Amerika’yı geçmiş. Bizim kahvaltıda yediğimiz salatası yapılmayan salkım domatesi dedikleri domates türünü, kilosu 3,5 TL’den aldım. Ben ABD’de bile ithal olmasına rağmen bu pahalılıkta domates yemedim. Gelelim meyveye. Ne üzüm ne de başka meyveler vardı pazarda. Satılan bir elma, bir de muz. Muz ithal, elma da yenmeyecek kadar kötü ve pahalı.
Televizyonlarda Başbakan her gün esip köpürüyor. Anlaşılan kendisini artık güçlü hissetmiyor. Tecrübeyle sabit, eğer bir siyasetçi kendini güçlü hissetse muhalefete saldırmaz, yaptığı şeylerin ve başarılarının muhalefete en iyi yanıt olduğuna inanır. Bizimki, muhalefeti alıyor, onu bırakıp sade bir vatandaşın Danıştay’a açtığı davaya vuruyor, onu da bırakıp bu kez tiyatrocuları tehdit ediyor. Sorarım sizlere; yaşadığınız demokrasi bu mu?
Ben bu ülkeden ayrılırken (ki yeni 12 Eylül darbesi yapılmıştı) inanın bugün geldiğim Türkiye’den daha özgürdüm. Hiç kendinizi özgür bir ülkede yaşıyorum diye kandırmayın, yaşadığınız ülkenin hiç de Esad’ın Suriye’sinden ve Saddam’ın Irak’ından farkı yok. Siz de Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’sinde yaşıyorsunuz. Adaleti, onun adaleti, polisi onun polisi, sizlerin değil. Sizler onun ve yandaş televizyonlarının dizilerini seyredip, gazetelerindeki haberleri öğreniyorsunuz.
Ben bugün de sizleri Ankara’da oynanan kayıkçı kavgası ile meşgul etmeyeceğim. Gelelim sizlerin kafanızı fazla yormak istemediğiniz Türkiye’yi ilgilendiren konulara. Washington’da Türkleri günahı kadar sevmeyen ABD Başkan Yardımcısı Biden bir toplantıda Türklere ne kadar donuk bir dinleyicisiniz diye de çaktırmadan hakaret etmiş. Onlar donuklar, zira Biden’ın oraya ne menem bir nedenle gelip konuştuğunu iyi biliyorlar. O Biden’ın Sarkozy’den farklı olmadığını Amerika’daki Türkler yaşadılar.
İşte o ABD Başkan Yardımcısı Biden, Ankara’ya geldiğinde hani her gün Ankara’da esip herkesi azarlayan bizim iktidar var ya, hazır ol da karşıladı. Biden’ın biz Türkler’e karşı ne duyguları ne de düşünceleri değişti. İşte ABD’de yaşayan Türkler bunu biliyor. Ama Biden’ın hükümetinin Türklere yaptıracak işleri olduğundan her siyasetçi gibi Türkiye’nin ne kadar önemli olduğunu söylemiş bu toplantıda ve AB’yi eleştirmiş. Yerseniz. Ben yemem ama sizler Başbakanınız nedeniyle yemek zorundasınız. Hani Türkiye seninle gurur duyuyor diye bağırdığınız siyasetçi.
Ote yandan satılacak mal kalmadığı için bu arada Babacan, Amerika’da turlar atıyormuş. Hatırlarsanız, Amerikalılara daha başka görevler verin de demişti Babacan Washington’da. Bir dönemler Cüneyt Zapsu’nun da Erdoğan adına Neokonculara yakarışını unutmuş olmalı bizim hafızasında kötü şeylere yer vermeyen halkımız ve boyalı basınımız.
Son sözüm; Türkiye’nin yarı nüfusuna sahip olan kadınlarımıza. E artık Türk kadınları da mutludur. Bu iktidar geldiğinden buyana sokak ortasında bıçaklandığınız için, dayak yediğiniz için. Durun yahu bu daha başlangıç. Yakında kocalarınızın iki kadın daha alma hakkı olacak ve aile mutluluğunuz üçe katlanacak. Sonra artık boşanmalar da kolaylaşacak, adam boşsun dediğinde derhal kapının önündesiniz. Sizin gibi kızlarının da geleceğini düşünmeyen bir nesle de bu yakışır yani.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları