ABD'den Türkiye'yle ilgili 'Kayyum' açıklamasına düzeltme

ABD'den Türkiye'yle ilgili 'Kayyum' açıklamasına düzeltme
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından 'kayyum açıklaması' yapıldı. Büyükelçilik, açıklamanın ilk başta "10 Eylül" olan tarihini daha sonra "11 Eylül" diye düzeltti.

"Türkiye'nin Güneydoğusu'nda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlıklı yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

AÇIKLAMANIN TARİHİ 'DÜZELTİLDİ'

Bugün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamanın tarihinin, "10 Eylül" olması dikkat çekti. Açıklamanın yayımlanmasından birkaç saat sonra ise bu tarih "11 Eylül" olarak değiştirildi. Büyükelçilik, resmi Twitterhesabından yayımladığı "düzeltme" mesajında, açıklamanın tarihinin güncellendiğini duyurdu.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş