ABD'li profesörler isyan etti: "Trump'ın önerisi insanları öldürebilir"

ABD'li profesörler isyan etti: "Trump'ın önerisi insanları öldürebilir"
ABD Başkanı Donald Trump'ın "Korona virüsten kurtulmak istiyorsanız sıtma ilacı için" sözlerini değerlendiren Amerikan Tıp Derneği Başkanı Patrice Harris, "Bu öneri insanları öldürebilir" dedi.

Amerikan Tıp Derneği'nin (AMA) en yetkili doktoru, Donald Trump'ın koronavirüsü tedavi etmek için sıtma ilacı kullanımını teşvik etmesinin ölümlere yol açabileceğini söyledi.

AMA Başkanı Dr. Patrice Harris'e göre hidroksiklorokin kullanımının Amerikalılar üzerinde birçok “olumsuz yan etkisi" olabilir.

Beyaz Saray'daki tıp uzmanlarının, söz konusu sıtma ilacının yaygın olarak kullanımını destekleyen çok az kanıt bulunduğuna dair yaptığı uyarılara rağmen ABD Başkanı bu ilacın Kovid-19 virüsü için muhtemel bir tedavi olarak kullanılmasını önermişti.

Trump pazar günü de hidroksiklorokinin desteklenmesi için baskıyı artırarak, haftasonunda vaka sayısı 300 bini geçen ABD için bunun bir "çıkış yolu" olabileceğini söyledi.

Başkan Trump pazar günü “Denemelerini istiyorum. İşe yarayabilir de yaramayabilir de. Ama işe yaramazsa da hiçbir şey kaybetmeyiz" dedi.

KAYBEDECEK NEYİMİZ VAR?

AMA Başkanı Dr. Harris ise CNN'den Wolf Blitzer'e verdiği röportajda, Amerikalıların her şeylerini kaybedebileceği yorumunda bulundu.

“Ölümler olabilir. Bu yeni bir virüs, dolayısıyla hangi hastalık için olursa olsun Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kanıtlanıp onaylanmamış hiçbir bir tedaviyi veya ilacı teşvik etmemeliyiz."

FDA hidroksiklorokini sadece acil durum tedavileri için ve vakaya bağlı olarak kullanıma sunuyor.

Daha önce Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) Direktörü Dr. Anthony Fauci, ilacın koronavirüse karşı olası faydalarına dair herhangi bir kanıtın “en fazla sadece fikir verdiği" konusunda ikazda bulunmuştu.

AMA Başkanı Dr. Harris, tıbbi onay alınmadan hiçbir ilacın uygulamaya sokulmaması gerektiği konusunda uyardı.

Harris şöyle devam etti:

Bu ilaç kanıtlanmadı. Dr. Fauci'nin de dediği gibi kesinlikle birtakım sınırlı çalışmalar mevcut. Fakat bu noktada elimizde söz konusu ilacı Kovid-19 tedavisi için kullanmamız gerektiğini gösterecek veri bulunmuyor.

Dr. Harris'in bu yorumları, pandemiden en çok etkilenen eyalet olan New York'taki sağlık yetkililerinin 4 bin koronavirüs hastasının hayat kurtarıcı son çare olarak hidroksiklorokinle tedavi edildiğini ve doktorların da ilacın etkisini incelediğini açıkladığı sırada geldi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş