ABD’nin derdi, Osmanlı bayrağı!

A+A-
Arslan BULUT

Beyaz Saray’da, Yunanistan’ın Osmanlı egemenliğinden ayrılmasının 189’uncu yıl dönümü dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Yunan Milli Günü resepsiyonu düzenlendi. ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan’ın Osmanlı egemenliğinden ayrılmasının yıl dönümüyle ilgili olarak, “Bugün, 189 yıl önce bir piskoposun dağlardaki bir manastırda nasıl ayağa kalkıp, Yunan bayrağını kaldırıp, bağımsızlığı ilan ettiğini ve demokrasiyi doğduğu yere geri getirme mücadelesini başlattığını hatırlayacağız” dedi.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre Amerikan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Demetrios da “Dev ve çok iyi organize olmuş Osmanlı askeri karşısında, zorlukla bir araya gelmiş, silah ve mühimmat bakımından kıt imkanlara sahip ‘devrimci, kahraman’ Yunanlılar, tüm zorluklara ve karamsar tahminlere rağmen imkansızı başardı. Kudretli bir imparatorluğu yenilgiye uğrattı, zafer kazandı, 400 yıllık yabancı işgalinden sonra özgür ve bağımsız bir yeni Yunan devleti kurdu” ifadesini kullandı.
“Sıradan insanları olağanüstü askeri planlamacılar haline getiren ve deneyimli Osmanlı ordusunu yenen zekaya teşekkür ederim” diyen Demetrios, Obama’ya Fener Rum Patrikhanesi konusundaki desteğinden dolayı teşekkür etti ve kendisinden Kıbrıs konusunda da desteğini artırmasını beklediklerini söyledi.
***
Washington Post-Newsweek grubunun dış politika, diplomasi ve strateji dergisi Foreign Policy ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu, “Dünyanın Kissinger’ları” olarak nitelediği 4 devlet adamından oluşan listeye dahil etti. Davutoğlu için şu ifadeler kullanıldı:
“Gayretli tarih öğrencisi, atılgan ve sözünü esirgemeyen Davutoğlu, Türkiye’nin Osmanlı görkemini yeniden tesis etmeye ve bu sayede Türkiye’nin bir kez daha Orta Doğu’da ağırlık sahibi olacağına inanıyor. Onun rehberliği altında Türkiye, Arap hükümetleriyle bağlarını güçlendirdi ve Arap-İsrail ihtilaflarında arabulucu rolü oynama peşinde oldu.”
***
Şimdi bu iki haberi okuyunca, insanın aklına “Davutoğlu Türkiye’nin Osmanlı görkemini yeniden tesis etmek için, Yunanistan’a savaş mı açacak?” sorusu geliyor. Yoksa ABD’nin Büyük Orta Doğu projesini mi uygulayacak?
Hem ABD Başkanı Obama hem Amerikan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Demetrios, Osmanlı’nın görkeminin Yunanistan tarafından nasıl sona erdirildiğini anlatıyor, Amerikan basını ise Ahmet Davutoğlu’nun o görkemi yeniden tesis edeceğinden söz ediyor ya! 
***
Batı basını, Türkiye’den bir kişiyi övüyor ve göklere çıkarıyorsa bu durum o kişi için Türk kamuoyu açısından iyi bir puan değildir!
Batı basını, romanlarında Türk kültürünü ve Atatürk’ü aşağılayan Orhan Pamuk’u da göklere çıkardı ama adamcağız tehditler yüzünden ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.
Buna karşılık Türkiye adına Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Kore İş Forumu yemeğinde yaptığı güzel bir konuşma var. Erdoğan, dil bilimcilerinin Türkçe ve Korece’nin Ural-Altay dil ailesine mensup olduğunu ifade ettiklerini hatırlattı ve iki dil arasında yaklaşık 180 ortak kelimeye Bora, Hakan, Han ve Kaan’ı örnek verdi.
ABD’nin derdi Osmanlı bayrağının indirilmesi, yerine Yunan bayrağının çekilmesi ile ilgili; Türklerin derdi ise Türk bayrağının Türk yurtları üzerinde ebediyen dalgalanması..
Bunun için Ural-Altay dil ailesine giren bütün milletleri toparlamak gerekiyor..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları