Açılım kıskacı

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

ABD’nin gizli emellerini Türkiye’de en iyi bilenlerden biri olan değerli araştırmacı-yazar Erol Bilbilik’in yeni kitabının adı “Açılım Kıskacı” (Kırmızı Kedi Yayınları).
Açılım açılım diyoruz, bu sözcüğün gerçek anlamını hiç merak ettik mi? Türk Dil Kurumu sözlüğü şöyle açıklıyor açılımın anlamını: “1-Açılma işi. 2-Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. 3-Yeni bir bakış açısı getirme.”
Son birkaç yıldır tartışmakta olduğumuz açılımlar, bu sözcüğe sözlük anlamının ötesinde anlamlar, içerikler, çağrışımlar yükledi, hatta kirletti. Neden? Çünkü tüm açılımlar, açıp rahatlatmıyor, kıskaca alıp canına okuyor ülke ve milletin.
Peki bu kıskaç ne anlama gelmekte? Son yıllarda öyle çok kullanıyoruz ki, anlamını yazmasak olmayacak. Kıskaç TDK sözlüğüne göre; “1-Bir şeyi tutup sıkıştırmaya yarayan kerpeten, pense vb. araç, 2-Demircilerin kızgın demiri tuttukları maşa vb. araç, 3-Böceklerde besin maddelerini parçalamaya ve kendilerini savunmaya yarayan organ,” demek.
Şimdi artık bu iki sözcüğün bileşik anlamını zihnimizde canlandırabiliriz. Ancak bu da yetmez, Bilbilik’in kitabı, bu kıskacı tutan eli, niyetini, planını, yerli işbirlikçilerini bir bir yazıyor. Bunları bilirsek bu kıskaçtan kurtulabiliriz.
Haydi bilmeye öyle ise:
Ana başlıklar verelim önce: 1-Türkiye’nin NATO serüveni ve NATO’nun Orta Doğu yapılanması, 2-İran Açılımı, 3-Sudan Açılımı, 4-Kürt Açılımı,5-Ermeni Açılımı, 6-Kıbrıs Açılımı, 7-Karadeniz, Ege ve Jandarma Açılımı, 8-12 Mart 1971 CIA (NATO) darbesine ait CIA belgeleri, 9- Taraf Gazetesi’nin Balyoz Açılımı, 10-Uğur Mumcu ve İpekçi cinayetlerinde CIA parmağı.
Bu değerli eserden şimdi de önemli, değerli, özel alıntılar sunalım:
-Taraf gazetesinin Balyoz Darbe Planına kaynaklık eden, Türkiye’ye yönelik 5 ABD senaryosu: CIA’nın Türkiye’de şeriatçı iç savaş senaryosu, CIA’nın Ege’de kontrollü Türk-Yunan çatışması senaryosu, Manavgat Türk-Alman gazeteciler semineri toplantısı senaryosu, ABD ordusunun “Bin Yılın Meydan Okuması-2002” tatbikatı senaryosu.
-Erdoğan ve Gül’ün Jandarma’yı MGK’dan ve sınırlardan dışlama planı.
-Kürt açılımı bir ABD projesidir. Bu açılımın mimarı Beyaz Saray’daki Siyahi Başkan’dır. Obama TBMM’deki konuşmasında, bu açılımı övdü, çerçevesini çizdi, içeriğini belirlerdi.
-Neçirvan Barzani ve Bahram Salih CIA ajanı.
-Doğu Ergil, Washington Kürt Enstitüsü Başkanı Dr. Necmaldin Kerim’le bağlantı halinde.
-Öcalan’ın stratejik hedefi: “Demokratik Orta Doğu Kürdistanı”. Öcalan’a göre çözümün esasları ve Öcalan’ın Kürt Açılımı.
-BOP’un Türkiye Enstitüsü: Bahçeşehir Üniversitesi. Fehmi Koru, Soli Özel, Murat Yetkin, Deniz Ülke Arıboğan ve Vamık Volkan kimlerle hangi projelerde, hangi çalışmaların içindeler?
-Küresel Ekonomik Kriz bir CFR tertibidir.
-Erdoğan, İsrail’i enerji üssü yapmaya girişti.
-Hikmet Çetin’in imzaladığı anlaşmaya göre Mossad Türkiye’de şubeler açabilecek.
-İsrail’in Türkiye üslerini kullanabilme anlaşmasını Tayyip Erdoğan imzaladı. Konya üssünün NATO ve Mossad üssü olması.
-Genişletilmiş Karadeniz Projesi... Türkiye, Montrö Antlaşmasının ihlaline yeşil ışık mı yaktı?
-BOP çökmedi, büyüdü.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları