"Açılım mı? Kapanım mı?"

A+A-
Altemur KILIÇ

Sayın Deniz Baykal, öyle bir “Pandora Kutusunun” kapağını açtı ki, zaten içindeki, dışarıya çıkmayı bekleyen bütün “cinler” ortaya fırladı; siyaset “çarşaf” oldu!
Lütfen, bu yazımı, önceki yazımla birlikte değerlendirin; durumun arka planı o yazımdadır! Kısacası, bugünkü genel “ahval ve şeraitte”, Baykal’ın “çarşaf açılımı” ülkemizde siyasetin ve “siyasetçilerin”ne olduklarını - ne olamadıklarını  gösteriyor.

Durum tespiti
Önce durumu tespit edelim ve muhakemesini yapalım: Eğer “çarşaf” insanların anıları, inançları ve kişisel tercihleri gereği ise ve Baykal buna inanıyorsa “çarşaflıları dışlamamak -çarşaflıları benimsemek” açılımını neden daha önce yapmadı? Eğer iddia ettiği gibi kendi partisinin “Tek parti” dönemi bir zulüm dönemiyse, sayın Baykal, bu husustaki düşüncelerini, daha önce “türban” tartışılırken ve özellikle Anayasa Mahkemesi’nin “türban” kararı tartışmaları esnasında neden söylemedi ve türbanlı kızların üniversitelere girmelerini o zaman desteklemedi neden iş “seçim sath-ı mailine” girilene kadar bekledi? Çarşaflılar benimsenecekse, insanlar kılık ve kıyafetleri yüzündem dışlanmayacaklarsa, aynı mantıkla erkekler de sarık, fes, potur ve kara çarşaflılarla birlikte, her alana girmeli ve hatta kamuda görev yapmalıdırlar! Öyle ya “kıyafet serbest”! Sakalın üzerinden sıçanlar geçmeye görsün! Baykal, kendisiyle birlikte ülkeyi de köşeye sıkıştırmış, kötü bir  mecraya sokmuştur! Besbelli; “oy” için, AKP ile bazı kesimlerin oylari için, rekabet etmek için! Aynı “açılımı”, aynı maksatlarla Kürt sorunu için de yaparsa şaşmam! Böylelikle ne kazanır, ne kaybeder, o başka mesele! Ancak, CHP’nin “Atatatürkçülüğünden” taviz verdiği ortada! CHP’de “çarşaf”,  Atatürk’e “karşı devrim”! Bunu affetmek, tevil etmek mümkün değil! 
İşler bu safhaya gelince, inanç üzerinden siyaset yapılması başlayınca, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “oy” rekabetine girdi. Onun kıyafet konusundaki tutumu da, “çene altı” formülüyle “idare-i maslahat” etmesinden belliydi! Ne var ki, MHP saflarında da, yürekten mütedeyyin, başörtülü, çarşaflı (fakat “türbanlı” değil) yürekten Atatürk milliyetçisi kadınlar olduğu da malum! İtiraf etmeli ki, CHP’nin ve MHP’nin bu tavırlarına karşı, AKP, kendi ilkelerinden taviz vermiyor, hatta takiye bile yapmıyor... Baykal’la alay edercesine başı açık, modern giyimli hanımların yakalarına rozet takıyor. İş komediye döndü! 

MHP-CHP rekabeti ve AKP
İnanç üzerinden siyaset başlamaya görsün, şimdi de bu konuda MHP ile CHP arasında rekabet başladı. Bahçeli, CHP’nin çarşaf açılımını, “Anadolu solu yerine, çarşaflı sol mu oluşturulmak isteniyor?” diye yorumladı. Bir bakıma haklı! Ama Baykal’ın “siyasi İslam’ın sol ayağını oluşturmak istediği” iddiası, bana göre abartılı!.. Ne var ki, yabancı gazetelerde, BOP’u geliştirmek ve bunun için de, Türkiye’nin “milliyetçi-ılımlı İslam devleti” olacağı yolunda sıkça haberler verilmeye ve  yorumları sıkça yapılmaya başlandı. Bu, tabii AB ve ABD’nin işine gelir. AKP’yi bilemem, ama ne CHP’nin ne de MHP’nin bu oyunlara geleceklerini beklemem! Ama bir şeyin “şuyuu, vukkundan” beterdir! 

Gardırop Atatürkçülüğü
Baykal’ın açılımından sonra ortaya “Gardırop Atatürkçülüğü” kavramı çıktı ve herkes, özellikle Özkök aile albümlerini, aile fertlerinin bazılarının başları açık, bazıları çarşaflı fotoğraflarını tavan arasından çıkarıyorlar. Bizde de böyle fotoğraflar var. Ama bunlar neyi ispat eder? Bugün “çarşafı” mazur mu kılar, yoksa hayırlı bir değişimi mi gösterir? Bence öyle!
Bizim de “kara çarşaflı” bir hısımımız vardı, evimize geldiğinde “umacı” geldi diye kaçardık.
“Gardırop Atatürkçülüğü” kavramını ortaya atan rahmetli Bülent Ecevit idi. Ancak, herkes bu iki kelimeye takılıyor da, gerisini getirmiyor. Ecevit özetle, “Atatürkçülük sadece gardırop değildir, özü vardır” demek istemişti. Şimdi de mesele bu özde.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları