Açılım, Türkiye BOP'u ve eşbaşkanlık

A+A-
Sadi SOMUNCUOĞLU

Geçen yazımızda, BOP’un Türkiye ayağı olan,  “Kopenhag Siyasi Kriterleri ve Türkiye (Mevzuat Taraması)” adını taşıyan, proje kitaptan bahsetmiştik. Burada, Türk Milleti ve Türk egemenliğinin tasfiyesi için, Anayasa, kanun ve mevzuatta ne kadar  “Türk” ve “Türk”ü çağrıştıracak kelime varsa tamamının çıkarılması istenmektedir. 
Türkiye’nin dönüştürülmesi bu kadarla bitmiyor. Anayasadan başlayarak köy kanununa kadar, ne kadar yasa varsa tümü değiştirilerek, tek millet yapısı yok edilip yerine, etnik siyasi kimliklere dayalı bir rejimin inşası ve sonunda bölünme öngörülüyor. Bunun yanında, Ülkemizi tehdit eden, Yunanistan, Kıbrıs, Ermenistan, Patrikhane gibi ne kadar temel sorun varsa, hepsini de kapsıyor.  Bu özelliğinden dolayı biz buna “Türkiye BOP”u diyoruz.
Bu projenin bir de yaptırım mekanizması var. O da, Avrupa Birliği üyeliğimiz.
Bakıyoruz AB bunları aynen önümüze koymuş, Türkiye de hepsini bir bir yerine getirmiş. Günümüze kadar da, AB ilerleme raporları ve Konsey kararlarıyla ne istenmişse, bekleyenler hariç, tamamı uyum adı altında yasalaşmış. İmzalattırılan bütün sözleşmeler ve Türkiye’ye dayatılan siyaset de, Türkiye BOP’unda  belirlemiş. Bilindiği gibi Aralık 1999’da AB’ye aday yapıldık. Proje kitap; Temmuz 1998’de kamuoyuna duyurularak, AB Komiseri Günter Verheugen’e verilmiş. Temmuz 2000’de kamuoyuna sunulmuş, KOB ise Kasım 2000’de, Türkiye’nin önüne konmuştur.
Özetle, Türkiye BOP’u ile AB KOB’u tam örtüşüyor.


Eşbaşkanlığın anlamı
BOP denilince, aklımıza Başbakan Erdoğan geliyor. Bu konuda Erdoğan neler söylemiş, örnekler verelim.
- “Amerika’nın ’Büyük Ortadoğu Projesi’ var ya, “Genişletilmiş Ortadoğu’, yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir. Bunu başarmamız lazım. “ (18.2.2004 Hürriyet)
-“Biz şu anda Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içerisinde eş başkanlık görevini üstlenmişiz. “ (29.11.2005 TBMM Grup konuşması)
-“Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika inisiyatifinde rolümüz var. Burada bizim bir eşbaşkanlık görevimiz var. “ (21.02.2006, TBMM Grup konuşması)
-“Büyük Ortadoğu Projesi’nin amaçları bellidir ve o amaçların içerisinde Türkiye’nin üstlendiği görev de bellidir. BOP Ortadoğu barışına yönelik olarak kurulmuş ve bunun yanında ekonomik kalkınmasına yönelik, oradaki özgürlüğe yönelik, kadın haklarına yönelik, eğitim özgürlüğünü daha ileri safhalara taşımak için kurulmuş ve atılmış bir adımdır ve burada Türkiye’ye ye de bir görev verildi ve biz bu görevi üstlendik.”  (13.01.2009 TBMM Grup Konuşması)
Her ne kadar Erdoğan BOP’un amaçlarını,  “Diyarbakır’ın yıldız yapılması”, “barış” “ekonomik kalkınma”, “zgürlük” ve “kadın hakları”nda ilerleme olarak açıklasa da, gerçekler böyle değil. Nitekim ABD Dışişleri Bakanı Rice BOP’u, Türkiye de dahil, 25 ülkenin sınırlarının değiştirilmesi diye tanıtmıştı.
Nitekim Irak mahvedilmiş, 1 milyondan fazla insan katledilmiş, utanç verici işkence ve tecavüzler yapılmış, namuslu aile kadınları ve  kızları pazarlara düşmüş, 4-5 milyon insan yerinden yurdundan olmuş, açlık ve sefalet her tarafı sarmıştır. ABD’nin kurduğu, iki milletli, iki dilli, iki bölgeli rejim, ülkede kanlı iç çatışmaları olağan hale getirmiştir. Şimdi de bir Arap-Kürt savaşından endişe edilmektedir.
Anlaşılan BOP’un bir parçası olan “Türkiye BOP”unun dinamikleri daha farklı. Askeri güç yerine bölücü terör, ABD güdümünde psikolojik saldırı, AB üyeliği sürecinde “Demokratikleşme” ve “özgürleşme” stratejisi  kullanılarak, Iraklaştırma..
 Bizim gündemimizde, ABD’nin Irak’tan çekilme takvimine göre hızlandırılmış “açılım” süreci var. Bu süreçte akan kan ve anaların gözyaşı durdurulacakmış. Eğer bu, terör örgütünün şartları kabul edilerek sağlanacaksa, bunun adına yenilme, teslimiyet denir. Bu örgütü güçlendirir, hedefine ulaşmak için saldırılar artar.  Tek çare terörün yenilmesidir. Aynen gelişmiş Batı ülkelerinde olduğu gibi;  
-İyi hazırlanmış bir plana,
-Kanunların terörle mücadeleye göre düzenlenmesine,
-Güvenlik güçlerinin yetkilerinin artırılmasına,
-Örgütün oksijeni olan propaganda yapmasının önlenmesine ihtiyaç vardır. (Silahtan daha yıkıcı olan propaganda durdurulursa, örgüt sudan çıkmış balığa döner.)
Bu formül 6 ay hakkıyla uygulansın, bakın işler nasıl yoluna giriyor.
Bunun için siyasi irade şart.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları