Açılımın ABD-Barzani kadrosu İstanbul'da!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Toplantıyı yaptılar, üfürükten bir açıklama ile yetindiler.. Kapalı kapılar ardında ne konuşulduğunu bilen sayısı sayılı!.. İktidar, Barzani’den iş alan sermaye, bu sermayenin ve Barzani’nin Türkiye’deki beslemeleri ve Batılı gizli servisler.. Konuşulanları bilenler bunlar.. David Phillips’in başkanlığındaki ABD işi toplantıdan söz ediyoruz, geçen hafta İstanbul’da yapılan “Açılım” toplantısından..
Bu toplantıda neler konuşulduğunu sadece tahmin etsek de, yansıttıkları müthiş ibret vericidir..
Yansıma 1: Barzani, Amerikalıların kendisine emanet ettiği petrol kuyularının gücü ile, Türkiye’de başı gözü sürekli oynayan sermayeye egemen olmuş durumda!.. Bizim anlı şanlı patronlar Barzani’ye şirin görünüp enerji, inşaat işi kapmak için önünde gerdan kırıp el pençedirler... Tam bir “Şahsi menfaatlerini işgalcilerin emellerine tevhid etme durumu”.. Bunlar orada temsilcileri ile toplantının yıldızları oldular.. Bu patronların beslemeleri, toplantıya katılıp  “Açılım” ın Barzani eliyle yapılacak yönüne selam durdular!..
Yansıma iki: Matbuatın hali.. Medyanın anlı şanlı patronları da Barzani’ye teslim olmuş durumda!.. Bir ayağı çukurda malum medya patronları, hötü kurtarmak için Barzani’ye şirin görünme yarışında.. Bu yüzden, zaten hançerledikleri milli devlet artık umurlarında bile değil!.. Barzani’ye şirin görünebilmek için, Onun ofisi ile yakın temastaki paralı askerleri gazeteci diye istihdam ediyorlar.. Maksat iş bağlamak.. Karşılığında ellerindeki TV’ler, mevkuteler Barzani propagandasına açılıyor.. Bu toplantıya  “uzman”  kimlikli köşe yazarları, TV haber dairesi müdürleri katıldı.. Gazeteci ne yapar, gördüğünü yazar.. Ne okudunuz, duydunuz?.. Hiç!..


Kimler katıldı?.
Toplantı, şu ünlü Atlantik Konseyi’nin biliyorsunuz... David Phillips’in  “Kürt açılımı”  konulu.. Onu da biliyorsunuz.. Toplantıya, Barzani’nin adamları ağırlık koydu!..
Şimdi dikkat!.. Toplantıya Ahmet Türkgillerden kimse katılmadı.. Neden?.. Çünkü bu açılımın içeriği, yani ABD planı PKK’nın bitirilmesi, Apo’nun çöpe atılması ve Barzani’nin ikbali üzerine...
Şimdi diyeceksiniz ki;  “Ne tesadüf. İktidarın açılımı ile tıpa tıp aynı!..” Sakın öyle demeyin, Başbakan alınıyor.. Hele hele işi CHP gibi ileri vardırıp  “Bu açılım Amerikan planıdır, aha isbatı David Phillips..”  derseniz olmaz!.. Çünkü Başbakan böyle diyene,  “İspat edemeyen namussuz ve şerefsizdir”  diyor..
Toplantıyı kim finanse ediyor biliyor musunuz?! Norveç..! Petrol işi olacak da Norveç olmayacak!.. Norveç şu anda petrolün en büyük resmi mafyasıdır.. Uzun zaman PKK çetesine de koltuk çıktılar ama şimdi vites değiştirip Kuzey Irak’a oynuyorlar.. Tabii, genel karargah okyanus ötesinde..
Toplantıdaki bizim değerli iş adamları şunlar.. Barzani’den kuyu kapan Genel Enerji Başkanı Mehmet Sepih, Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Osman Kavala... Öteki zevat Yazar Bejan Matur, eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Doğu Ergil.. Gazeteciler, Aslı Aydıntaşbaş, Mehmet Ali Birand, Cengiz Çandar, Hasan Cemal.. Ne şirin ve değerli bir kadro, gördüğünüz gibi..
Bunlara, Amerikan Üniversitesi’nden Carole O’Leary ve bir zamanlar Ermenistan-Türkiye ilişkilerini masaya yatıran TARC Komisyonu’nun başkanını da ekleyin..
Gördünüz mü, işin içinde Ermenistan açılımı da var ucundan kenarından!..
Bay Phillips zaten Ermeni açılımı konusunda da pek beceriklidir.. Bu durumu da aktaracağız...

Yazarın Diğer Yazıları