Açılımın “tamamen duygusal” sebepleri!

A+A-
Arslan BULUT

Tayyip Erdoğan, bir taraftan PKK ile görüşmeleri sürdürürken, diğer taraftan, Kuzey Irak’taki petrol ve doğal gazın çıkarılması ve Türkiye üzerinden pazarlanması konularında önemli adımlar attı. CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray, AKP iktidarının, Barzani yönetimi ile gizli bir anlaşma imzaladığını, petrol ve doğal gaz sevkiyatında, Powertrans ve Siyah Kalem adlı iki şirkete imtiyaz verildiğini söyledi.

 


***

 


Habertürk gazetesinde Serpil Yılmaz, Delta Petrol Başkanı Mehmet Habbab’ın, “Kürt yönetimi taşıma lisansını Çalık Grubu’na ait Powertrans’a verdi. Biz bir-iki tank tahsis etmeyi önerdik, ancak onlar dolum garantisi veremediler. Powertrans da Toros ile anlaştı. Günde 100 tonla başladılar, sonra 1000 tona kadar çıktılar” dediğini yazdı.
Reuters’e göre, Powertrans’ın ana alıcısı Trafigura ve Vitol şirketleri.. Birgün gazetesinden Gülşah Karadağ’ın haberine göre Powertrans, Singapur merkezli bu iki şirkete ait.
Powertrans, güç iletimi demek. Enerjinin iletimi de denilebilir. Powertrans adıyla dünyanın her ülkesinde bir enerji şirketi var! Vatikan merkezli olanı da var, ABD, Kanada, Çin veya Hindistan merkezli olanı da.. İstanbul, Şişli merkezli Powertrans’ın iki sene önce kurulduğu ve Irak petrollerini taşıma imtiyazını aldığı biliniyor.
CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray, “Türkiye, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile Meclis’ten geçirilmemiş bir anlaşmayı fiilen hayata geçirmiş durumda. Bu petrolü üreterek Türkiye’ye gönderen Genel Energy şirketinin genel müdürü Tony Hayward 17 Ocak 2013’te bir açıklama yaptı ve petrol sevkiyatına cevaz veren anlaşmanın niteliğinin ‘devletten devlete’ olduğunu söyledi. Bu gizli anlaşmalar dış politikada cumhuriyet tarihinin en büyük kumarıdır” dedi.
Yani Türkiye, Barzani yönetimi ile anlaşma imzalamak suretiyle, bölgesel yönetimi bağımsız bir devlet olarak tanımış oluyor.
Doğal gazın Türkiye’ye getirilme imtiyazı ise Siyah Kalem adlı bir şirkete verildi.. Aydınlık’tan Esra Atalay’ın haberine göre şirketin sahibi olarak görünen Cengiz Özdemir’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptığı biliniyor.
ABD’li Exxon Mobil şirketi ise bu anlaşmadan rahatsızlığını Irak yönetimine bildirdi. Ardından Mesud Barzani Davos’ta, Chevron Başkan Yardımcısı Jay Pryor ile görüştü. Chevron, Barzani’den Karadağ petrol sahasının imtiyazını aldı.

 


***

 


Çalık Holding ise Irak petrollerini dünya pazarlarına taşıyacak “Silopi-Yumurtalık petrol boru hattı”nı inşa etmek için Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. Başvuru, Resmî Gazete’de yayınlandı. Bu arada, AKP’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü olarak atadığı Saim Dinç, 2007 yılında Çalık Holding Enerji Grubu başkanlığına getirildi.
Irak Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani, geçen yıl Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak için geldiği İstanbul’da Tayyip Erdoğan ile görüştü. Neçirvan Barzani’nin son ziyaretinin de konuyla ilgili olduğu biliniyor..
İngiliz petrol şirketi British Petrol ise Kerkük petrollerini işletmek için Maliki yönetimi ile görüşmeler yapıyor. Barzani yönetimi, Kerkük’te hak iddia ettiği için görüşmeye tepki gösterdi ve böyle bir anlaşmanın uygun olmayacağını öne sürdü. ABD’li petrol devi Exxon Mobil ise hem Bağdat hem de Erbil ile görüşüyor..

 


***

 


Kısacası, Tayyip Erdoğan’ın PKK meselesini ne şekilde olursa olsun bir an önce çözmek konusunda acelesi var.. Acelenin sebebi, Kuzey Irak petrolü ve doğal gazının kim tarafından çıkarılacağı ve taşınacağı meselesi gibi görünüyor. Yani açılımın sebebi tamamen duygusal!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları