Adalet Bakanlığı Kuddusi Okkır'ın ailesine 95.000 euro tazminat ödeyecek!

Adalet Bakanlığı Kuddusi Okkır'ın ailesine 95.000 euro tazminat ödeyecek!
Karakuş iktidara yüklenerek, “Ankara’nın başkent olmasından kaynaklı, rejimle hesaplaşma sürecinin mekansal boyutlarını çok sıkça yaşıyoruz. Cumhuriyet dönemi mimari eserlerinin yıkımı ve tahribi ile karşı karşıyayız” dedi.

Adalet Bakanlığı, Ergenekon soruşturması sırasında tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybeden iş adamı Kuddusi Okkır'ın ailesine 95.000 avro tazminat ödeyecek.

Ergenekon soruşturması kapsamında 20 Haziran 2007'de gözaltına alınan ve 23 Haziran 2007'de tutuklandıktan sonra cezaevinde kanser hastalığına yakalanan Okkır, 1 Temmuz 2008'de tedavisi hastanede devam ettiği sırada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Bu tarihten 5 gün sonra Okkır, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

3 AY İÇİNDE ÖDENECEK

Okkır'ın ailesi, Kuddusi Okkır'ın hasta olmasına karşın tutukluluğunun devam etmesi ve hastanedeyken tedaviye erişimi sağlanamadığı gerekçesiyle AİHM'e başvurdu.

Başvurucular, Okkır'ın yaşadıkları nedeniyle 'yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, özgürlük ve güvenlik, adil yargılanma ile ifade özgürlüğü' haklarının ihlal edildiğini belirtti.

Adalet Bakanlığı, söz konusu başvurunun kendine özgü koşulları, iç hukuktaki yargılama süreçleri ve AİHM'in konuya ilişkin içtihatları dikkate alınarak başvurunun çözümle sonuçlandırılması için adımlar attı.

AİHM'e gerekli bilgilendirmeleri yapan bakanlıkla Okkır'ın ailesinin görüşmeleri sonucunda, bakanlığın 95.000 euro tazminat ödemesi kararlaştırıldı.

Bakanlıkla başvuranlar arasında sağlanan mutabakat AİHM'e iletildi. Bunun üzerine AİHM, başvurunun 'dostane çözüm' kapsamında düşürülmesine hükmetti.

Okkır'ın ailesine söz konusu tazminatın üç ay içinde ödeneceği öğrenildi.

İlgili Haberler
Ergenekon Savcısı için istenen ceza belli oldu
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş