Adalet de özelleşiyor

A+A-
Afet ILGAZ

Artık dava açmak dünyanın parası olacak. Hakkını mı arayacaksın, zor! Şahide şu kadar, bilirkişiye bu kadar, başlangıç için bu kadar... Bunları peşin yatıracaksın. Böyle davayı kim açabilir söyler misiniz? Dava açmayı bırakıp tevekkül edeceksiniz ama önce “devenizi bağlamamış”  olacaksınız. Bu hikayeyi bilirsiniz, Hz. Muhammed Aleyhisselam devesini kaybeden ve tevekkül etmekle yetineceğini söyleyen birine, önce “deveni bağla”  demişti.
Adalet ikinci kez özelleştiriliyor bence. Önce referandumla  “iktidar” a özelleştirildiler. Şimdi halktan kopuyorlar. Acaba doktorlarda olduğu gibi, hakim, savcı mı ithal edilecek?
Doktorlar deyince aklıma geldi. Sağlıkçılar, hastalar boyuna toplantı, miting yapıyorlar. Profesörlerini istiyorlar. Yarım kalan ameliyatlar, uzak yerlerden gelip dönenler, tedavisini onu başlatan  “hoca”  ile tamamlamak isteyenler, mesela kanser hastaları...
Sağlık Bakanı, hastaları uçaklara doldurup Avrupa’ya götürecekmiş. Hastalar, gülecek halleri olsa bu vaatlere gülecekler ama gülemiyorlar. Hani Nasrettin Hoca, borcunu ödemek için dikenli tel çektiğini söylemiş ya, koyunlar oradan geçerken, tüyleri tellere takılacak ve o tüyleri, iplik yapacak olan Hoca, satarak borcunu ödeyecekmiş. Bunu duyan alacaklı, sinirinden gülmüş. Hocanın cevabı veya tepkisi:
 “Peşin parayı görünce gülersin elbet, köftehor...”
İşte hastaların gülüşü de böyle. Sağlık Bakanı’nın uçaklara doldurup götüreceği hastalar, gülemiyorlar ama gülselerdi sinirinden gülerlerdi herhalde. Çünkü onlar da dışarıdan doktor ve sağlık personeli getirileceğini biliyorlar.


Türkiye, Baas ruhunu canlandırıyor mu?


İran Pars haber ajansı Türk Dışişleri Bakanı’yla Beşşar Esad’ın ağustostaki görüşmelerinde konuşulanları açıkladı. Beşşar Esad Davutoğlu’na sert çıkmış ve  “topraklarıma saldırı olursa üç saat sonra Golan tepelerini ve Tel Aviv’i yakarım” yollu bir uyarı yapmış.
Bizim başbakan herhalde kendini gerçekten de Orta Doğu’nun tek adamı sanıyor. Denge gözetmek falan bildiği yok. Züccaciye dükkânına girer gibi Müslüman ülkeleri dolaşıp ağzına geleni söylüyor. Birkaç yüz muhalifin yaptığı zoraki gösteriden başka, olumlu bir tepki yok. Buna karşılık Şii ve Sünni Müslümanlardan  “işimize karışılmasını istemeyiz”  tepkileri çoğunlukta. Türkiye, Orta Doğu’nun sultanı olacağım derken, Yeni Osmanlı falan hikayeleriyle diğer ülkeleri korkuttu. Ulus devletler dönemini yaşadığımızı bilmiyor mu? Ulus devletlerde de milli duyguların kendiliğinden çok güçlendiğini bilmiyor mu?

Yazarın Diğer Yazıları