'Adalet mükemmel işliyor' mesajı verelim

'Adalet mükemmel işliyor' mesajı verelim
Rahip Brunson hakkında değerlendirmelerde bulunan Onur Öymen, yapılacak ilk işin 'Adalet mükemmel işliyor' mesajı vermek olduğunu söyledi.

Fatih ERBOZ/Ankara

ABD-Türkiye arasındaki gerilimin son günlerdeki adı; Rahip Andrew Brunson. ABD'nin bu nedenle ambargoyu gündeme getirmesini değerlendiren emekli Büyükelçi Onur Öymen, ambargo başta olmak üzere baskılara direnmek için ve karşı tarafın bu baskılarda doğru tavır almadığını gösterebilmek için haklı olduğunuzu ispat etmeniz gerektiğini söyledi.

Baskı ve ambargolara direnmek için haklı olmak zorunda olunduğunu kaydeden Öymen, sözlerine şöyle devam etti, "Haklı olacaksınız, meselâ 1975 yılında, ABD Kongresi silâh ambargosu uyguladı. Buna sonuna kadar direndik, çünkü; yaptırım haksızdı. Kıbrıs'a neden müdahale ettiniz şeklinde bir baskı vardı o yıllarda. Halbu ki; biz, uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan hakkımız var, orada insanların can güvenliği yok, can güvenliklerini sağlamıştık ve bunu da anlattık. Ardından ABD yönetimi de bizi destekledi ve neticede hiçbir taviz vermeden kaldırdık ambargoları. Aynı şekilde, Almanya. PKK terör örgütüyle mücadelede, Almanya'nın verdiği araçları kullanıyoruz diye ambargo uygulamak istedi, sert tepki gösterdik, geri adım attılar. Türk yargısının tamamen adil, her şartta eşit, tarafsız olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Burada içeride tartışma varken, yargı konusunda sıkıntı çıkıyor."

Yapılacak ilk işin; Türkiye'de mevcut davaların hepsinin adil yürütüldüğünün Dünya kamuoyuna anlatılması olduğunu kaydeden Onur Öymen, şunları söyledi, "Önce kendi kamuoyunuzdan başlayıp, Dünya kamuoyunu, adalet sisteminin eksiksiz çalıştığına inandırmanız gerekiyor. Bunu yapamadığınız takdirde; bir kişinin iadesi için bunu koz olarak kullanıyorlar, ya da başka bir şey için, bunu ileri sürecekler. Bu iddiaları ileri sürecekler. Bu nedenle yapılacak ilk iş; adaletin Türkiye'de eşit, hakkaniyetli, dürüst işlediğini kanıtlamak. Türkiye'de adaletin mükemmel, adaletli, hakkaniyetli işlediğini içeride ve dışarıda kanıtlamak. Bunu yapmadığınız sürece bir çok ülke, ABD'yi halklı çıkartmaya çalışabilir. ABD vatandaşını nasıl tutuklarsınız değil de Türkiye'de adalet iyi işlemiyor iddiasıyla çıkacaklar ortaya. Siz de adaletin iyi işlediğini ispat edeceksiniz. ABD'nin iddiaları karşısında bizim adaletimiz iyi çalışıyor, işte bakın diyebilmeniz gerekiyor. Bunu diyebildiğiniz sürece, bu tür baskılara direnebilirsiniz. Aksi takdirde; ev hapsine o yetmez diyecekler, yarın başka nedenler çıkartacaklar, bu sefer tazminat isteyecekler. Bu olay böyle oldu, bu sefer başka olaylar çıkartacaklar karşımıza. Bu olayı da böyle halledin, diğer olayı şöyle halledin demeye başlayacaklar. O zaman adaletiniz yol geçen hanına dönmüş olacak. Bunu yaptırmamak için önce; adaletin mükemmel işlediğini uluslararası kamuoyuna göstereceksiniz. Yurt içinde, yurt dışında Türk adaletinin mükemmel işlediğini görecekler ve söyleyecekleri söz kalmayacak."

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş