Adam aramak adalet aramak

A+A-
Arslan TEKİN

Sinoplu filozof Diyojen (Diogenes) (M.Ö. 413? - M.Ö. 324), Atina sokaklarında elinde bir fenerle dolaşırken ne aradığını soranlara "Adam arıyorum." dermiş.

 "Adam sen de!" ile "Adam aramak" arasında derin fark Diyojen'in bu sözünde ortaya çıkıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Ankara-İstanbul yolunda elinde pankartla yürürken soranlara "Adalet arıyorum!" diyor.

Atina'da aranan "adam", Ankara'da aranan "adalet!"

Şöyle bir düşünürsek "adam"la "adalet" arasında bağlantı kurabiliriz.

Adam olana bir söz yeter ama kime ne anlatacaksın şimdi Ankara'da... "Adalet" deyince, isimle kavramı birbirine karıştırıyorlar.

Türkiye'nin en karmaşık dönemlerinde "Yürümekle yıllar aşınmaz!" demişti Süleyman Demirel, ama aşınmıştı.

Beştepe'deki zat da Demirel'e atfen aynı sözü söylüyor. Ana muhalefet partisinin genel başkanını "Adalet, adalet, adalet!..." haykırışıyla yollara düşürdüyseniz, dönüp bir kendinize bakmanız gerekmez mi?

Kendilerine bakmıyorlar, "Yürüme yorulursun; hızlı trenle git!" diyerek zekâ pırıltıları saçıyorlar! Veya "Sana da savcıları gönderirim ha!" diyerek tehdit ediyorlar.

CHP, adalet arayışına halel getirecek her hareketten kaçınmalıdır. HDP'nin, CHP'nin protestosunun üzerine konma çabasını görüyoruz. Bu çaba boşa çıkarılmalıdır. HDP demek PKK demektir. Şu anda PKK ile müthiş bir mücadele yürütüyoruz. PKK'yı meşruiyet çizgisine çekmek isteyenlere karşı ihtiyatlı olunmalıdır. İhtiyatlı olunmaz, sınır konulmazsa, protesto, birden renk değiştirir ve "PKK için adalet!"e dönüşür.

HDP milletvekili Mithat Sancar, CHP'nin "Adalet Yürüyüşü'nü destekliyorum" diyor, ardından da asıl maksadını ortaya koyuyor:

"Kürt illerindeki mücadele ile batıdaki mücadelenin ortaklaşması gerekir... Güçlerimizi birleştirelim. Küçük nehirler büyük derelere dönüşsün, o nehirler büyük okyanuslara akar."

Mithat arızalı konuşuyor. "Kürt illerindeki mücadele" demekle neyi kastettiği açık... PKK'nın eylemleri. Başka hangi "mücadele" olabilir. Kürt illeri, Gürcü illeri, Abaza illeri, Arnavutluk illeri... diye bir ayırım var mı ülkemizde? ("Tepe"dekinin 36 dilimli Türkiye iştiyakının nelere mal olduğunu bir de buradan bakınca görürsünüz!)

HDP milletvekili "Kürt illeri" sözünü bazı il ve ilçelerde, tabelalarda etnik dille yazılan unvanlara bakarak söylüyorsa, bu Anayasa'ya aykırıdır. Ak Parti A. Öcalan'ı ikna edeceğini sanarak böyle tabela oyununa girmiş, ama hâlâ kaldırtma cesaretini bulamamıştır. (Şuur altında aynı fikirleri taşıyor olabilirler de.) İki dilli tabela suçtur ve bu suç ortadan kaldırılmalıdır. Birkaç defa bunu yazmış,  Yugoslavya anayasasındaki çok dilli maddeyi vermiştik. Ama bizim anayasamızın ilk üç maddesini okursanız, ne olması gerektiğini görürsünüz.

İlk üç maddeye sık atıfta bulunan Kemal Kılıçdarıoğlu ve arkadaşları sanmam ki HDP/PKK'nın tuzağına düşsünler, "adalet"i yıkıcılara, bölücülere kaptırsınlar.

"Sen de 'adalet' arıyorsun, gel." dersen hedef değişir... Beştepe'nin eline koz geçer.

Bütün dünya takipte... Türkiye adaleti tesis etmek zorunda.

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları