Adam olacak çocuk...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Harvard sınavında bütün soruları doğru cevaplandıran Mehmet Emre Gül’ü kutlamak lazım. Cumhurbaşkanı Gül oğluyla ne kadar gurur duysa azdır. Kayseri’den milletvekili seçilmesine rağmen sadece bu satırların yazarının değil, hemşerilerinin çoğunun Kayserili olarak kabul etmediği Gül ailesi bizim memlekette çok şey öğrenmiş. Yaz tatillerinde Kayseri’de oğullarını çıraklıktan başlatarak çalışma hayatını öğretir. Mehmet Emre Gül de 2006 yılında Ali Babacan emmisinin şirketine girip 24 gün sigortalı olarak çalışarak çıraklık sürecini tamamlayıp, patron oldu. Öncelikle çocuk yaşta sigortalı olarak çalışmaya başladığı için yeni çıkan yasalara göre erken emeklilik hakkını kazanmış oldu. Merdiven altlarında sigortasız yüz binlerce gariban çocuğu sabahtan akşama kadar ter döküp çalışır ama emeklilik hakkı gibi cin fikirler aklına gelmez. Gelse de patronları vergi, prim yatırmamak için bu masum talepleri geri çevirir. Lakin adam olacak çocuk doğuştan bellidir. Babacan emminin dükkânındaki çırak ticarete meraklıdır. Daha 13-14 yaşında dış ticaret şirketi kurup, bardakta mısır tezgâhlarının zincirini kurar. Mahalle arkadaşlarıyla beraber sanal satış sitesinde ithal malı oyuncaklardan, ışıklı kazaklara kadar milyarlık ciro yapan mütevazı dükkânın sahibidir. İstikbali parlak olan bu delikanlı bir taraftan da okumaktadır. Oysa bizim Kayseri’de tüccar aptal oğlunu okutur, akıllılara iş öğretir derler. Ne de olsa devir değişti. Bizim memlekette tüccar artık oğlunu ABD’de okutuyor, işlerini büyütüyor. Kimsenin malında mülkünde gözümüz yok Allah daha çok versin. Ancak devletin tepesinde siyasetin ortasında sorumluluk sahibi olan insanlarımızın daha duyarlı davranması şarttır. Nitekim daha önce SSK Genel Müdürlüğü yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, torununun reklâm ajansında sigortalı olarak gösterilmesine itiraz ederek, iptal ettirmiştir. Kendisinden habersiz yapılmasına rağmen yanlış bulduğunu ilan ederek kamuoyundan özür dileme erdemini de sergilemiştir.
Erdem deyince ellerinizden öper oğlum Erdem Kutalmış birkaç gün sonra 15’ini bitirecek. Maşallah boyu 1.93. özel okul ve koleje parasızlık yüzünden gönderemediğimiz gibi sigorta yaptırmayı da akıl edemedik. İstanbul doğumlu olmasına rağmen nüfus kaydı Kayseri’de. Lakin tembel kerata. Birkaç arkadaşıyla şirket kurup köşeyi kısa sürede dönmek yerine okulda orkestra kurmuş bas gitar çalıyor. Baba harçlığına mahkûm yani. Bakan emmisi olmadığı için çırak olarak da bir yere veremiyoruz.
6.7. sınıfları ABD’de okurken orada gördüğü mescidi TED kolejine dilekçe verip isteyen Emere kadar çalışkan değil bizim oğlan. Harvard sınavlarına girmek gibi ideali de yok. Örnek alacağı baba profilinde ne ticaret var, ne de siyaset. Haylaz işte. Milyonlarca akranı gibi şanssız kerata.
Kafama Abdullah Gül’ün şanslı oğlu Emre takılmışken, Kıbrıs’tan dürbün ile canım memleketime baktım. Başbakan Erdoğan yine gergin. Muhalefet liderlerini emir eri Şaban zannediyor. Ben çağırırım gelmezlerse kendileri bilir diye kestirip atarken, Kandil’e NATO askerini davet ederek terör örgütüne uluslararası platform hazırladığının farkında bile değil. Ne de olsa tuzu kuru. Oğulları, kızları, gelinleri, damatları bursla okuyup büyük holdinglerde yöneticiliğe terfi etti. Maşallah hısım akrabanın da keyfi yerinde. İstanbul Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili olan Güsamettin Erdoğan dört yılda 160 ülke gezerek Guinnes Rekorlar kitabına girmeyi hak edecek.  Deniz Feneri Dosyası hâlâ firarda. Kırmızı Kitap da neymiş? Değişiyor, dönüşüyor Türkiye herkesin keyfi yerinde.
NOT: Muhterem insan, değerli din bilgini Ömer Öngüt hoca efendi Rabbi’ne kavuştu. Öngüt’e Cenabı Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları