"Adeta OHAL bölge valiliği geri getirildi"

"Adeta OHAL bölge valiliği geri getirildi"
24 Haziran sonrasında OHAL sonrası AKP'nin getirdiği kanun teklifin tepki gösteren Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Valilere geniş yetkiler veriliyor. Bu yetkiler temel, hak ve özgürlükleri OHAL varmış gibi sınırlandıracak" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İçişleri Bakanına verilen yetkilerle, OHAL sonrası AKP'nin getirdiği kanun teklifi ile valilere verilen yetkiler birbirini tamamladı.

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Kararnameyle verilen yetkiler vardı. Burada alacakları tavsiye kararlarını cumhurbaşkanına sunmaları söz konusuydu. Burada cumhurbaşkanı ve onun bakanları var. İçişleri bakanı da önemli pozisyona gelmiş oluyor. Siyasi iktidarın yönlendirmesiyle bu uygulamaların yapılması söz konusu olabilir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yetkiler verilmişti İçişleri Bakanına, valilere verilen yetkilerle bir bütünlük oluşturduğu söylenebilir" dedi.

Valilere verilen yetkilerle OHAL bölge valiliğinin adeta geri getirildiğini ifade eden Türk, "Türkiye'de daha önce de uygulandı. Ülke genelinde OHAL değil. TBMM tarafından OHAL değil, bu tedbirlere başvurması siyasi iktidar tarafından yönlendirilebilecek olan valilerce bulundukları illerde bölgeler itibarıyla, iller itibarıyla OHAL sürdürülecek. AKP'nin iktidara gelirken kaldırmakla övündüğü bölgesel OHAL uygulaması geri gelmiş olacak" diye konuştu.

İl İdaresi Kanununda da valilerin geniş yetkileri bulunduğunu anlatan Türk, şunları söyledi: "Bu yetkiler terör olaylarının engellenmesi nedeniyle konmuştu. Şimdi bu yetkiler genişletiliyor. OHAL değil normal durum ama normal durumda hükümet tarafından işlemler, valiler tarafından yapılacak. Bakanlar Kurulu OHAL kararnamesi çıkarmıştı. Onlar olmayacak. Bakanlar kurulu kalmadı artık. Valilere geniş yetkiler veriliyor. Bu yetkiler temel, hak ve özgürlükleri OHAL varmış gibi sınırlandıracak yetkiler. Bu aslında OHAL'in resmen kaldırıldığı söylense de devam ettirilmesi demektir. Türkiye'nin bazı bölgelerinde daha önce OHAL ilan edilirdi. OHAL Bölge valilerinin de geniş yetkileri vardı. Bunlar 2002 yılında AKP iktidarından önce Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki bazı illerde vardı. Diyarbakır gibi. OHAL Valiliği diye bir kavramda vardı. OHAL Bölge valiliği aldığı tedbirler OHAL bölge ilan edilen sınırlar içinde geçerliydi. Şimdi anlaşılıyor ki ona benzer bir rejim getiriliyor."

Uygulama ile Türkiye'nin OHAL koşullarından çıktığını söylemenin mümkün olamayacağını ifade eden Türk, "Ülke genelinde ihtiyaç duyulan yerlerde OHAL koşullarının valilerinin kararıyla, valilerin alacakları tedbirlerle ya da yine valilerin yapacakları düzenlemelerle devam etmesi, sürdürülmesi demektir. Ülke genelinde değil ama ülkenin belirli yerlerinde. Görev yaptığı il sınırları içeresinde gerek duyduğu zaman bu tedbirleri uygulayabilecek" diye konuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş