Adım adım köleliğe...

A+A-
Burhan AYERİ

Bizim nesil "Batı edebiyatından örnekler" başlığıyla pek çok kitabı okuma imkânı buldu. Bu sayede Çehov, Puşkin vb. gibi yazarları tanıdık.

Okumayı sevenlerin alışkanlığı böylece başladı. Karagümrük Ortaokulu'nda öyle hocalarımız vardı ki branşları ne olursa olsun derslerinin bir bölümünü mutlaka "kitap okumalara" ayırırdı. Örneğin matematik hocası Şadan Baba -Kadıpaşaoğlu- bunlardan biriydi.

En güzelleri

Yaşar Kemal'in İnce Memed'i dahil birkaç kitabını da okutmuştu. Varlık Yayınları'ndan çıkarılan Teneke'den müthiş etkilenmiştim. Yenilikçi kaymakamın sürgüne yollanışı sahnesini hâlâ unutamam. Arkasından davul yerine teneke çalınışını.

Bir başkası

Aynı zamanda Hakkı Tarık Us İlkokulu müdürüm olan Tarık Yarkutay'ın Karagümrük'te Türkçe öğretmeni olduğunu belirtmeliyim. Onun kişisel olarak katkıda bulunduklarından biriyim.

Dünya çocuk edebiyatının en güzel eseri "Pal Sokağı Çocukları" idi.

Biraz bilgi

Önce Pal nedir, onu anlatayım. Pal bir güvercin cinsi. Budapeşte'de bir sokağın da adı. İki ayrı çeteleşmiş grup çocuk buradaki tepeyi ele geçirme mücadelesindedir. Yıllar yılı süren bu savaş ancak dramatik bir olayla sonlanır.

Çatışan gruplar içinde, hemen herkesin çok sevdiği Nemecsek adlı genç "bizim flamamız dalgalanacak" mücadelesi sırasında çok üşütür. Kısa sürede ölür.

Ancak barış bu şekilde gelir. Ferenc Molnar'ın bu romanını günümüz gençlerine salık veriyorum. Tabii, gözlerini ellerindeki bilgisayar telefonlardan ayırabilirlerse...

En babası

O kadar önemli eserlerle büyüdük ki, bizden olanları atlamayalım. Ömer Seyfettin, Kemalettin Tuğcu, Cahit Uçuk ve kimler kimler...

Gelelim Trump döneminin hatırlattığına; "Tom Amca'nın Kulübesi." Kendini zamane şerifi ilan eden ABD'nin en çatlak başkanı yine dünyayı ateş çemberine çevirme peşinde. Amacı tüm yerküre insanlarını bir kulübeye tıkıştırmak.

Yok edilen devlet

Tuttuğu yol belli. Topraklarının yüzde 13'lere düşürdüğü Filistin'i tamamen haritadan silme peşinde. Hani "Türkiye aleyhine kararlara imza atabilen" Mahmud yönetimini affetmek kolay mı? Yine de "Kudüs ortak kıblemiz" diyerek daha iyi düşünmek mecburiyetindeyiz.

***

Satın almak mı?

Trump-Netanyahu ikilisi damat Kushner'in koordinatörlüğünde yeni bir atağa geçtiler. Ortaya konan teklif bir rezalet. Bunun özeti "İpinizi gelin siz çekin" olmalı.

"Uysal koyun" olmayı kabul ettiğiniz sürece toplam 50 milyar dolar aktarılacak. Bu paraların kimin tarafından damlatılacağı da belli; "S. Arabistan, BAE ve diğer köleler." Arada Katar'a bile "hadi sen de biraz katkıda bulun" denilecektir.

Araya sos olarak İngiltere ve bazı AB üyelerini de ilave edebiliriz.

Boykota dikkat

Beyaz Saray'daki açıklamaya hiçbir Türk gazetecinin alınmaması bir başka skandal. Her zaman akredite olanların kapıdan sokulmaması, "genel zihniyetin ifadesi".

Bu tutum, ABD başkanının hangi kafada olduğunun ispatı değil mi?

Bizim tartışmacılar

CNNTURK, NTV'deki tartışmaların içeriği aynıydı. Hemen herkesin üstünde durduğu, vakti zamanında Oslo'da yapılan görüşmelerdi. Clinton öncülüğündeki müzakereler sonunda İzak Rabin-Yaser Arafat'a Nobel Barış Ödülü kazandırmıştı. Aradan geçen bunca yıla rağmen elde başka bir şey kaldı mı?

Tartışmacılar arasında bir isim, Gürcan Honat'ın şu sözlerine dikkat:

"İslam dünyası bu plana direnecektir. Bunun aşılması sadece zorlayıcı diplomasi ile mümkün." Bunun adına diplomasi diyebilmek de zor. Ortada ne uluslararası hukuk ne de kavramlar kaldı. Artık yapılacak tek şey var; "vurkaçlar."

Özcan Yeniçeri'nin "Trump yine ortaya bomba bıraktı" deyişi en doğru teşhislerden.

***

Bir duyuru

Türkiye Zekâ Vakfı'ndan Elif Naz Altaş, Millî Eğitim Bakanlığı, ODTÜ ve TÜBİTAK destekleriyle "Türkiye 25. Zekâ Oyunları Yarışması" hakkında bilgilendirmek istiyor.

Minikler, Çocuklar, Gençler, Yetişkinler ve Emektarlar olmak üzere 5 kategoriden oluşan yarışma geniş bir yelpazeye sahip. Oyun 2020; eleme, yarı final, final sınavları dördü ortak olmak üzere toplam 10 sorudan oluşuyor. Sözel, sayısal, görsel ve mantık alanlarında yepyeni orijinal sorular hazırlandı.

Bunları hazırlayan ekibin başında Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı var.

Daha detaylı bilgi edinmeniz için web sayfasını paylaşıyoruz: www.tzv.org.tr

GÜNÜN SÖZÜ

Köleliğin en kötüsü, kendi nefsine köle olmaktır. La Fontaine

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları