Adıyaman’da hazine bulundu. 70 milyon yıllık

Adıyaman’da hazine bulundu. 70 milyon yıllık
Adıyaman’da avcılık yapan bir kişi, kaya parçasına yapışmış halde bir fosilin fotoğrafını çekti. Fotoğrafları inceleyen İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ercan Özcan, incelemesinin ardından kabartmanın 70 milyon yıllık Gastropod (karından bacaklılar) alemine ait bir hayvan fosili olduğunu belirtti.

DHA’da yer alan habere göre, Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Şahkolu kırsalında avcılık yapan Mehmet İz, isimli bir vatandaş kaya parçasına yapışmış fosili görür görmez fotoğrafladı.

Söz konusu fotoğraflar, Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan'a gönderdi. Alkan'da kendisine gönderilen fotoğrafları, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ercan Özcan’a gönderdi.

70 MİLYON YILLIK KARINDAN BACAKLILAR ALEMİNE AİT

Özcan, incelemesinin ardından kabartmanın 70 milyon yıllık Gastropod (karından bacaklılar) alemine ait bir hayvan fosili olduğunu belirtti.

20 santim uzunluğunda kaya parçası üzerinde bulunan fosili inceleyen Müze Müdürü Mehmet Alkan, "Bunlar sığ olmayan denizel alanda, göllerde ve karalarda bulunmaktadır. Burada da bir kaya üzerine sabitleşmiş şekilde, ortaya çıkıyor. Bu fosil kayaçların yaşlarını tespit etmekte de kullanılan bir fosildir. Yaklaşık 70 milyon yıllık olan bir fosil kaya üzerinde karşımıza çıkmaktadır. İncelediğimizde şaşırdım" dedi.  

  

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş