Ağar: PKK ve IŞİD yeni saldırılar düzenleyebilir

Ağar: PKK ve IŞİD yeni saldırılar düzenleyebilir
Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, PKK ve IŞİD'den teorik de olsa saldırı beklendiğini belirtti. Ağar, "Bölgede kemikleşmiş bir yapı var, buna dikkat etmek lazım" dedi.

PKK ve IŞİD terör örgütleri Türkiye’de toplumsal psikolojiyi hedef alan eylemlere hazırlanıyor. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, PKK ve IŞİD tarafından bir saldırının teorik de olsa beklendiğini belirtti. Ağar, “Her iki örgüt de saldırılar yapacak diye bir kural yok ama şu anda teorik de olsa içinden geçtiğimiz süreçte böyle bir beklenti var. Burada önemli olan toplumsal bilinç. Eğer toplumsal tabanda bir bilinç geliştirilemezse terör olayları nedeniyle oluşacak travmayı her iki örgüt de yönetmek isteyecek. İki örgütün de şu aşamada böyle bir aklı var” dedi. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu terör saldırıları sürecinin klasik terör örgütleri strateji ve amaçlarının ötesinde olduğunu kaydeden Ağar şunları söyledi: “Gaziantep’te gerçekleştirilen saldırılar ve devamında yaşananlar toplumda bir hassasiyet yarattı. Yine sembol zamanlarda saldırılar, aynı şekilde sembol kişilere saldırılar söz konusu olabilir. Buradaki amaç toplumda oluşan travmaları, endişeleri yönetebilmek. Aslında saldırılarla amaçlanan bu. Her iki örgütte de bu anlamda Türk toplumuna yönelik olarak oluşmuş bir akıl var. Bu iki örgüt önümüzdeki günlerde ülkemizdeki son gelişmelerle Suriye ve Irak’ta yaşananlar doğrultusunda bunu kullanmak isteyecektir. Ben bu nedenle toplumsal bilinç üzerinde duruyorum”

Kemik yapıya dikkat

Bölge insanının gelecek beklentisinin öne çıktığını dile getiren Ağar sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlarda gelecek korkusu son dönemde her şeyin önüne geçti. Çok ciddi sorunlar yaşadılar, günlük hayatları bundan etkilendi. Dolayısıyla bir yerde dur dediler. Örneğin Diyarbakır Belediyesi eş başkanlarının durumu için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanları PKK’nın tüm baskılarına rağmen sokağa indirilemedi. Bu anlamda halkta bir karşılık bulamıyor. Ancak kemikleşmiş bir yapı var. Esas bu bölgede ve diğer şehirlerde de dikkat edilmesi gereken bu yapı çabuk harekete geçiyor. Güvenlik güçleri elbette buna karşı önlem alıyor. Kemik yapı ne yapabilir, bunun hesabı yapılıyor.”

Fatih Erboz - ANKARA

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş