Ağlanacak halimiz

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzalamasıyla birlikte Türkiye’de  internette yasaklar başladı.
Yasakların ilki son dönem dinlemelerine yönelik kayıtların yer aldığı YouTube videolarına uygulandı. Bu videoların olduğu sayfalara TİB engelleme koydu. 
YouTube’nin yanı sıra bir çok internet sitesinin belirli sayfalarına da artık erişilmiyor.
Ben bu yasakların doğru ya da yanlışlığını anlatmak istemiyorum. Sadece içine düştüğümüz o komik duruma dikkat çekmek istiyorum.
Son dönemde Türkiye, basın özgürlüğünde gerçekten sınıfta kalmış bir ülke. Buna bir de internet eklenince Türkiye, siber alemde eski Demirperde Ülkeleri gibi görünmeye başlandı.
Tabii ki durum böyle olunca bazı uyanıklar Türkiye üzerinden para kazanmanın da fırsatını yarattılar. İnternetteki her türlü yasağı aşan teknolojinin adı VPN. Açılımı Vitural Private Network. Türkçesi ise  Özel Sanal Net Ağı.
Küçük bir yazılım ya da İnternet IP adresinizdeki küçük bir iki rakam değişikliği ile tüm yasak engelini aşıyorsunuz. Üstüne üstlük yazışmalarınız ve girdiğiniz internet siteleri hiç bir surette kayıt altına alınamıyor.
Daha net anlatmak gerekirse bu bir tünel. Sizin bilgisayarınız ile dünyanın her hangi bir yerindeki bilgisayar arasında tünel bağlantı kuruluyor. Siz bağlandığınız o bilgisayar aracılığı ile istediğiniz internet sitesine giriyor, istediğiniz videoyu izleyebiliyorsunuz. 
Bu teknolojini genelde hackerler kullanıyordu ama artık Türkiye’de VPN kullanımı oldukça yaygınlaştı.
Yazımın başında, içine düştüğümüz komik durum dedim. Aslında ağlanacak halimiz demek istedim. İşte bu halimiz elin yabancısına büyük bir gelir kaynağı oluşturdu. İnternette binlerce yabancı şirket VPN satışı için Google’a reklam vermeye başladı. 
İşin en acı yanı ise reklamlarında “For Turkey”  yazması. Yani Türkiye için.
Nitekim Google aramalarının istatistiğinin gösterildiği Google Trend’i incelediğimizde, Türkiye’den en çok aranan kelimeler arasında VPN geliyor.
Bilgisayarlarına VPN kurmak isteyenlerin sayısında büyük bir artış var.

Bedavası da var

VPN şirketleri Türkiye’deki bu yasaktan adeta bayram eder hale geldiler. Şu anda Türkiye’ye yönelik VPN satışı yapan şirket sayısı bine yakın. Bunların büyük bir bölümü Amerikan şirketi olmasına karşın  aralarında Rus ve Ukrayna şirketlerinin de olması dikkat çekiyor. Yani Rus ve Ukraynalı şirketler Türk İnternet kullanıcısına özgürlük satıyor!
Bu VPN şirketleri belirli trafik akışına kadar ücretsiz veriyorlar. Ancak bilgisayarında sürekli olarak VPN kullanmak isteyenler ise en az ayda 8 doları gözden çıkartmak zorunda. Bu VPN şirketleri arasında tabii ki iyisi de kötüsü de var. Sonuç olarak İnternet kullanıcısı, kullanacağı trafiğe göre deneme yanılma yöntemi ile bu şirketlerin hizmetlerini satın alıyor.

İlk değil

Türkiye aslında İnternet yasağı konusunda eski bir sabıkalı. Yıllarca Atatürk’e hakaret eden bir videonun varlığı iddia edilerek YouTube yasaklandı. Türkiye’nin bir başka internet sabıkası ise dijital platform Digiturk yüzündendir. Digiturk, Türkiye’nin imajına büyük zarar vermiştir. Yayınlarının bazı kişiler tarafından İnternette izlendiği gerekçesiyle Digiturk avukatları tarafından yüzlerce IP adresine erişim engeli getirttirilmiştir.
Benim burada garibime giden, Digiturk avukatlarının bu kararları nasıl bu kadar kolay aldıklarıdır. Hakimler o kadar IP adresini nasıl inceleyip erişim kararı verdi bir türlü aklım ermedi. Oysa Digiturk gibi Avrupa’nın bir çok ülkesinde bulunan dijital platformların da yayınları İnternetten korsan olarak izleniyor ve Avrupa’daki avukatlar öyle erişim yasaklanması konusunda karar çıkarttıramıyorlar. Çünkü burada sorun dijital platformun. Kendi güvenliğini kendi sağlamalı. Gerekirse yatırım yapıp ek güvenlik tedbiri getirmeli. 
Bizde öyle değil. Digiturk avukatları 5 dakikada erişim yasağı  alabiliyorlar.
İşte bunu da tarih er geç yargılayacaktır.
Sonuç olarak, yasak kararını alanların ben biraz teknolojiden çok uzak olduklarını düşünüyorum. Öyle sayfa yasaklamaları artık 5 yaşındaki çocukların bile aşacağı bir olay. Boşu boşuna bu yasaklarla hem Türkiye’yi rezil ediyorlar hem de uyanık Amerikalıyı Rus’u hatta Ukraynalıyı zengin ediyorlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları